""

4/26/2017

Legoland Billund Dania część I


ostatnia aktualizacja 25 lipca 2019

Duński Legoland to miejsce kultowe dla wszystkich wielbicieli małych klocków.

Tak naprawdę to nie znam dziecka, które nie znałoby nazwy parku, w którym niemal ,,wszystko jest z klocków Lego."

Legoland w Billund odwiedziliśmy z dziećmi podczas naszej objazdówki po Danii i powiem wam, że nasze dzieciaki były w optymalnym wieku, by świetnie się bawić na legolandowych atrakcjach.  Piotrek miał wtedy 9, a Gusia prawie 5 lat.

Po powrocie z Danii powstał mój subiektywny ,,przewodnik po Legolandzie w Billund" w trzech częściach, również z informacjami praktycznymi, które od czasu do czasu aktualizuję. Datę aktualizacji zawsze podaję wam na początku wpisu.

Poniżej możecie przeczytać o tym,  co znajdziecie w poszczególnych wpisach:
W części pierwszej, czyli tej, którą właśnie czytacie, znajdziecie między innymi odpowiedzi na następujące pytania:

- czy warto jechać do Billund ze starszymi dziećmi,
- jak taniej zapłacić za bilety wstępu do Legolandu,
- jakie są ceny i rodzaje biletów do Legolandu,
- jakie są godziny otwarcia Legolandu w sezonie 2019,
- w które dni Legoland Billund będzie zamknięty w tym rok
- jak sprawdzić kiedy w Legolandzie są największe tłumy,
- jak długo czeka się w kolejkach do atrakcji w lipcu/sierpniu.


Druga część informacji o Legolandzie to:
- opis atrakcji dla starszych dzieci,
- subiektywna TOP lista atrakcji dla starszych dzieci (według naszego 9-latka)
- informacje o aplikacji q-bot, czyli sposobie na ominięcie kolejek.

Przeczytacie również o tym, jak wasze dziecko może zdobyć prawo jazdy w Seat Traffic School, a pod wpisem znajdziecie przydatne linki, dzięki którym lepiej przygotujecie się do waszej wspólnej przygody! Legoland Billund Dania: część druga 

Trzecia część to opis atrakcji dla maluchów i przedszkolaków, a w niej między innymi o tym jak spotkać Księżniczkę i jak sprawdzić, czy wasz przedszkolak będzie mógł korzystać z danej atrakcji na przykład razem ze starszym rodzeństwem. We wpisie znajdziecie link do tabeli z ograniczeniami wieku i wzrostu na atrakcjach: Legoland Billund Dania: część trzeciaCzy warto i kiedy warto?

Dzieci po prostu kochają parki rozrywki, a parki rozrywki ... kochają dzieci. Wasze dzieci z pewnością będą długo wspominać wizytę w Legolandzie, ale czy Legoland spodoba się dzieciom w każdym wieku?

Otóż moim zdaniem niekoniecznie. Dlatego najlepiej jest odwiedzić Legoland zanim dziecko skończy 13 lat. I nie chodzi tylko o niższą cenę biletu, ale tak naprawdę Legoland może być po prostu niezbyt atrakcyjny, a mówiąc wprost nudny, dla starszego nastolatka.

Oczywiście usłyszycie pewnie zdanie, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Jasne, ale przynajmniej w duńskim Legolandzie, a tym bardziej w niemieckim, w którym również byliśmy, ilość atrakcji dla starszych dzieci jest znacznie niższa niż dla dzieci 3-12.


Dlaczego ta kolejka jest taka długa...

Legoland w Billund w okresie wakacyjnym przeżywa prawdziwy najazd turystów, co oczywiście wiąże się z długimi kolejkami do atrakcji parku.  W lipcu przygotujcie się na 20-30 minutowe oczekiwanie w kolejkach do najciekawszych atrakcji.  Czas oczekiwania na pozostałe atrakcje jest krótszy, ale to i tak przeważnie 10-15 minut.

Dodam, że poza szczytem sezonu Legoland może być oazą spokoju i pewnie część osób, która była w Legolandzie poza szczytem sezonu doświadczyła niemal bez kolejkowego zwiedzania. My byliśmy w Legolandzie w połowie lipca. 

wskazówka: Czas oczekiwania na wejście podawany jest na tablicy przed każdą z atrakcji, co w sumie jest dobrym rozwiązaniem, bo widząc na przykład na tablicy "czas oczekiwania 45 minut" możecie zrezygnować i udać się na inną atrakcję.
W parku są też zbiorcze tablice informacyjne, na których są zestawienia czasów oczekiwania w kolejkach. Czasy oczekiwania nie są stałe, więc gdy jest mniej chętnych te informacje zobaczycie na tablicach.

Jeżeli dopiero planujecie wizytę w Legolandzie zarezerwujcie sobie dwa dni, najlepiej poza sezonem wakacyjnym, zdecydowanie nie w lipcu. W Danii koniec wakacji przypada na połowę sierpnia, więc jeżeli planujecie odwiedzić Legoland w wakacje, to dobrym pomysłem może być właśnie końcówka sierpnia.

wskazówka: Minusem organizowania wizyty do Legolandu w drugiej połowie sierpnia jest to, że atrakcje parku, na przykład w tym roku, były otwarte tylko do 17.00, a cały Legoland do 18.00. Dla porównania w lipcu była to 20.00 i 21.00. Ale ..W drugiej połowie sierpnia nie powinniście czekać długo w kolejkach i myślę, że od 10.00 do 17.00 wasze dzieciaki zdążą się wyszaleć na wszystkich roller coasterach i atrakcjach. Sześć godzin w parku rozrywki, gdy kolejka jest na 5-10 minut, to naprawdę dużo. Ostatnią godzinę do zamknięcia parku (17.00-18.00), możecie poświęcić na przykład na oglądanie makiet z klocków Lego, lub zakupy w Lego Store.

Tutaj: Queue Barometer https://www.legoland.dk/en/plan-visit/queue-barometer/
znajdziecie informacje o ilości odwiedzających w zależności od dnia i miesiąca.
Najbardziej podobało się nam..

Naszym dzieciom w zasadzie podobały się wszystkie atrakcje Legolandu. Piotrek (wówczas 9 latek) wspomina rollercoastery, jeżdżenie autami w Seat Traffic School i makiety Star Wars, Gusia, wtedy prawie 5latka, zwierzęta z Lego i Akwarium.

Mnie w zasadzie nic nie zachwyciło na tyle, by warto się o tym rozpisywać, być może dlatego, że nie odnajduję się w zatłoczonych miejscach i tak naprawdę z parkami rozrywki to mi nie po drodze.

I taka krótka dygresja: zauważyłam, że wyjazd do Legolandu to dla wielu rodziców powrót do dzieciństwa i może to jest źródłem zachwytów nad tym parkiem rozrywki.

Mój umiarkowany entuzjazm wynika pewnie z tego, że jako dziecko nie bawiłam się Lego, bo stworzyłam sobie własną alternatywę - miniaturyzowanie świata dla małych lalek. Godzinami bawiłam się w tworzenie małych mebli i przedmiotów i dekorowanie domku dla lalek, szycie prostych ubranek i pisanie miniaturowych książeczek i mogę potwierdzić: mnie w zachwyt wprawił dział domków dla lalek w londyńskim Harrod'sie;). To potwierdza tezę, że w każdym z nas drzemie dziecko i to, co pozytywnie nam się z naszym dzieciństwem kojarzy zdecydowanie wpływa na nasze wrażenia i opinie. I odnosi się to również do Legolandu.
Legoland Billund: ceny biletów - sposób na tańsze bilety


Promocja na bilety do Legolandu w Danii na Grouponie

Raz na jakiś czas na Grouponie pojawia się oferta pozwalająca na zakup biletów do Legolandu w korzystnych cenach (50% taniej). Ilość takich biletów jest ograniczona.

Teraz właśnie wciąż możecie z niej skorzystać (sprawdziłam, informacja z 25 lipca 2019)

Link do oferty: Bilety do Legoland Billund Groupon

Promocja z katalogu Lego - bilet dla dziecka gratis

W katalogu Lego dostępnym w niemal każdym sklepie sprzedającym produkty Lego można znaleźć ulotkę uprawniającą do darmowego biletu dla dziecka pod warunkiem zakupu biletu dla dorosłego w pełnej cenie w kasie Legolandu.

Ale uwaga: jedna ulotka obowiązuje dla jednego dziecka w wieku 3-11 lat. Zwykle bilety zniżkowe w Billund są dla dzieci 3-12 (w praktyce do 13 urodzin) Dlaczego zatem tylko taki wiek na ulotce? Ze względu na inne widełki w niemieckim Legolandzie. A ulotka obowiązuje w dowolnym Legolandzie.

Tak naprawdę wystarczyło mieć taką ulotkę, a właściwie kartkę z katalogu, by dostać bilet dla dziecka za darmo przy zakupie biletu dla osoby dorosłej. My do Legolandu w Billund weszliśmy we czwórkę kupując tylko dwa bilety.

Stojąc w kolejce do kasy widziałam rodziny różnej narodowości z kartkami wyrwanymi z katalogów Lego, więc była to promocja na globalną skalę, co być może przełożyło się na ilość odwiedzających.
Darmowy bilet do pobrania 

Bezpłatny bilet do Legolandu dla dziecka możecie również sobie pobrać w pdf i wydrukować ze strony www.dzieckowpodrozy.pl Link do biletu na końcu wpisu na ich stronie.

Promocje z oficjalnej strony Legolandu

Proponuję również zaglądać na oficjalną stronę Legolandu, www.legoland.dk , bo często pojawiają się tam informacje o aktualnych promocjach.

Możecie tam szukać ciekawych ofert, które obejmują bilety wstępu 2 dniowe plus nocleg w hotelu na miejscu. Właśnie, nocleg...

W tym wpisie nie podpowiem wam wiele w kwestii zakwaterowania. My nocowaliśmy w małym hotelu wynajętym w okazyjnej cenie, w ostatniej chwili, przez jeden z popularnych serwisów. Ale byliśmy w trakcie objazdówki po Danii i Legoland odwiedzaliśmy przy okazji.
Z pewnością zakwaterowania, czy kempingu możecie poszukać klikając bezpośrednio w rezerwacje:
Rezerwacja zakwaterowania Legoland Billund

Promocja na bilety kupione online z wyprzedzeniem

Dobrym sposobem, by kupić tańsze bilety jest rezerwacja i zakup tych biletów online z wyprzedzeniem. Ceny biletów ciągle się zmieniają, ale zawsze rezerwacja online jest równoznaczna z tańszym biletem. Aktualnie, kupując bilet do Legolandu online zapłacicie taniej o 40DKK.


Ceny biletów: podstawowe informacje

W kasie i online możecie kupić bilety:

- jednodniowe,
- jednodniowe all inclusive (wówczas macie w pakiecie posiłek w Family Buffet)
- dwudniowe,
- dwudniowe all inclusive,
- oraz dwudniowe z opcją wejścia po raz drugi do Legolandu do 6 dni od pierwszego wejścia.
Są też bilety roczne (season pass) na cały sezon, z wieloma dodatkowymi zniżkami.

Obowiązują 3 grupy cenowe:

dzieci do lat 3 za darmo

dzieci 3-12 lat i seniorzy >65lat

dorośli 13-64 lata

Wszystkie aktualne informacje o cenach biletów sprawdzicie pod tym adresem: ceny biletów Legoland Billund

wskazówka dotycząca wieku dziecka: Czy dziecko, które ma 12 urodziny na przykład w styczniu, będzie uprawnione do  biletu ze zniżką pół roku później - na przykład w lipcu/sierpniu?

Pytanie jest o tyle istotne, gdyż na stronie Legoland Billund bilet ulgowy (child) obowiązuje dla dzieci w wieku 3-12, a wiek 13-64 to bilet w pełnej cenie. Z takiego podziału wynika, że dzieci, które miały już 12 urodziny są wciąż uprawnione do biletu zniżkowego aż do dnia ich 13 urodzin.

Pamiętajcie, że kupując bilety z wyprzedzeniem musimy podać jaki będzie wiek dziecka w czasie planowanej wizyty w Legolandzie. Po 13 urodzinach  cena biletów jest taka sama jak cena biletów dla dorosłych.  Analogicznie patrzymy na zniżkowy bilet dla seniorów. Po 65 urodzinach również możemy kupić bilet ze zniżką.


Czy warto jest kupować bilety dwudniowe do Legolandu?

Moim zdaniem jeden dzień w Legolandzie w Billund w zupełności wystarczy, szczególnie jeżeli jedziecie poza sezonem największych kolejek.

Bilety dwudniowe sprawdzą się, gdy planujecie pobyt w jednym z hoteli, czy campingów przy Legolandzie. Wówczas dostajecie w pakiecie pokoje nawiązujące do zestawów Lego (Lego Friends, Pirates, Lego Knights),  czy domki tematyczne (Ninjago, Wild West)

Bilet dwudniowy to dobry pomysł również jeżeli wybieracie się do Danii samochodem i planujecie objazdówkę. Wówczas możecie rozważyć kupno biletu dwudniowego z opcją przerwy między poszczególnymi wejściami.

W naszym przypadku na drugie wejście do Legolandu mogliśmy przeznaczyć dowolny dzień licząc do 6 dni od pierwszego wejścia. Pierwszy raz byliśmy w piątek, a drugi po 3 dniach, gdy wracaliśmy do Kopenhagi. Było to o tyle dobre rozwiązanie dla dzieciaków, że zdążyły ochłonąć po wszystkich atrakcjach ( i my też!) i ponowne wejście do Legolandu było jak świetny deser po udanym obiedzie:)

Odwiedzając Legoland po raz drugi, nasze dzieciaki nie traciły czasu w przypadkowych kolejkach tylko mogły wybrać te atrakcje, które najbardziej im się podobały, lub te których nie spróbowały za pierwszym razem.

W sezonie 2018, jeżeli zainteresuje was  opcja wejścia po raz drugi do Legolandu w okresie 6 dni od pierwszego wejścia musicie dopłacić 129DKK. Przy rezerwacji online również możecie zaznaczyć dopłatę za ponowne wejście w ciągu 6dni. Zwykle jednak większość rodzin decyduje się na zwykły bilet 2-dniowy ważny przez dwa dni NASTĘPUJĄCE  po sobie.


Legoland: godziny otwarcia 2019

 Od ubiegłego roku w Legoland Billund zostały wprowadzone różne godziny otwarcia parku w zależności od dnia i najprawdopodobniej natężenia ruchu. Koniecznie upewnijcie się na oficjalnej stronie jakie są godziny otwarcia Legolandu.

Generalnie Legoland zawsze, czy w sezonie, czy poza sezonem, otwierany jest o 10.00.
Różne są godziny zamknięcia parku, ale zasadą jest, że park czynny jest godzinę, lub dwie dłużej niż rollercoastery. 
Godziny otwarcia są różne nawet w sezonie wakacyjnym. Na przykład od 15 czerwca 2019 przejażdżki na rollercoasterach są możliwe do 18.00, ale Legoland czynny jest do 20.00. Natomiast w lipcu w tygodniu rollercoastery działają nawet do 20.00, a park zamykany jest o 21.00.wskazówka: Uważajcie z terminami, bo Legoland w Billund będzie zamknięty w 2019
 w każdy wtorek, środę i czwartek września, oraz 22, 23, 24 i  29, 30, 31  października.

Ostatni dzień w 2019 kiedy można będzie skorzystać z atrakcji Legoland Billund to 3 listopada, potem Legoland jest zamknięty do marca. Otwarcie sezonu jest zwykle w ostatnim tygodniu marca.
Gdzie zaparkować

W okolicy jest kilka dużych parkingów, mapka i ważne informacje odnośnie płatności poniżej

https://www.legoland.dk/en/plan-visit/parking/


Przy wjeździe na parking pobierało się bilet parkingowy. Była to stała opłata, którą trzeba było uiścić UWAGA w dowolnym momencie przed wyjazdem. Część osób z niewiadomych mi przyczyn ustawiła się w długiej kolejce, by opłacić parkowanie z góry, chociaż było jasno napisane, że bilet należy "use when exiting." My zapłaciliśmy już po powrocie do auta i bez kolejki.


wskazówka: za parking zapłacicie 50 DKK, nie marnujcie czasu w kolejce, by zapłacić z góry (chyba, że zmieni się regulamin parkingu)

Bezpośrednie loty do Legoland Billund

Jeżeli zależy wam na szybkim dotarciu do Legolandu w Danii zapewne zainteresuje was bezpośredni lot, bo Legoland leży tylko 4km od lotniska w Billund.

Z lotniska do parku kursują autobusy, a jeżeli macie ochotę, możecie się te 4 kilometry po prostu przejść.

Bezpośredni lot, na przykład z Warszawy, to 1h40min. Pozostaje kwestia ceny biletów lotniczych, które są bardzo różne w różnych terminach.

wskazówka: więcej informacji o cenach biletów i godzinach połączeń znajdziecie bezpośrednio na stronie PLL LOT pod tym linkiem: Bezpośrednie loty do Legoland Billund

Lub w porównywarce cen www.infoloty.pl


Bezpieczeństwo przede wszystkim

Od razu po wejściu będziecie musieli skonfrontować się z tłumem, szczególnie w okresie wakacyjnym, więc bezwzględnie musicie zadbać o bezpieczeństwo szczególnie mniejszych dzieci.

Nasze propozycje:
- opaska na rękę z numerem telefonu (jeżeli nie macie swojej, zapytajcie w kasie)

- karteczka z nazwiskiem i numerem telefonu włożona do zamykanej kieszonki

- po prostu numer telefonu do was napisany długopisem na przedramieniu,

- oraz wcześniejsza pogadanka na temat: ,,Co masz zrobić jak się zgubisz." Najlepiej już wcześniej przećwiczyć w rozmowie z dzieckiem różne scenariusze, oczywiście w formie zabawy.

Przy wejściu skontrolują wam plecaki/torebki ze względów bezpieczeństwa.

Po przejściu bramek przejdziecie obok sklepików/sklepów i stoisk z pocztówkami i innymi dziwnymi pamiątkami aż dojdziecie do głównego placu, na którym znajduje się Miniland, czyli miasto Lego.

Ogromna większość odwiedzających nie zwraca na początku na to miasteczko uwagi... chociaż wyobrażałam sobie, że to właśnie makiety z Lego stanowią o wartości Legolandu dla każdego fana Lego.

Większość osób była jednak bardziej zainteresowana "atrakcjami" a nie makietami.

W kolejnym wpisie przeczytacie, gdzie warto poświęcić pół godziny swojego życia na czekanie w kolejce, a które atrakcje Legolandu są niewarte poświęcania im swojego czasu. Będzie też top lista atrakcji dla starszych dzieci.

Jeżeli, po powrocie z Legolandu, chcielibyście podzielić się waszymi wrażeniami i spostrzeżeniami, lub też jeśli będziecie mieli jakieś dodatkowe wskazówki, koniecznie dajcie znać w komentarzach! 


Legoland Billund
Legoland Billund Dania4 komentarze:

 1. Nam się podobało bardzo! Legoland to świetny czas dla całej rodziny. Nie czekaliśmy długo do atrakcji a byliśmy w lipcu tego roku. Polecamy www.legolandwdanii.blox.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że fajnie się bawiliście! Ciekawa jestem jakie nowe atrakcje dołączyły do tych, które znamy z naszej wizyty w Billund :)My w tym roku byliśmy w niemieckim i powiem tak, nasz 11 letni syn był jednym ze starszych dzieci w całym Legolandzie :) Także rzeczywiście Legoland jest dla dzieci max 10/11 letnich.

   Usuń
 2. Wybieram się w czerwcu do Legolandu i szukam informacji po innych blogach, jak rozplanować dzień :D Dzięki za wpis, pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 tu byliśmy , Blogger