""

5/29/2017

Egeskov SlotPrzed wami kolejny z serii wpisów o podróżowaniu po Danii z dziećmi. O tym dlaczego warto zainteresować się Danią jako miejscem na wakacyjną wyprawę z dziećmi przeczytacie tutaj.
O naszej wizycie w Legolandzie możecie przeczytać tutaj. A może chcecie poznać niesamowite miejsce w Danii idealne na całodniową wycieczkę? Poznajcie Egeskov Slot. Tam wprost oddycha się historią...
 

Ponad 1000 opinii (październik 2017) na Trip Advisor i 90% tych, którzy tam byli ocenia to miejsce jako "wspaniałe" i "bardzo dobre." Niewiele jest miejsc, w których dobrze bawić się będą zarówno rodzice z dziećmi, wielbiciele ogrodów i starych, zabytkowych samochodów, poszukiwacze wrażeń jak z Downtown Abbey i fotografowie szukający inspiracji.

Egeskov Slot (czyt.jiskoł slot) to wielka posiadłość z parkami i zadbanymi ogrodami. Jej obecni właściciele zadecydowali o udostępnieniu jej zwiedzającym.Trafiliśmy tam czytając recenzje z Trip Advisor, a ponieważ przejeżdżaliśmy niedaleko zdecydowaliśmy się zaryzykować. I był to strzał w 10! Nasze wrażenia z pewnością zależały również od świetnej, słonecznej pogody, bo Egeskov Slot to przede wszystkim mnóstwo zielonej przestrzeni, przepiękne ogrody, place zabaw, labirynt z żywopłotu, w którym można się zagubić. Z tego wszystkiego skorzystacie pod warunkiem, że nie będzie padać, więc radzimy obserwować prognozy pogody.

wskazówka: by w pełni wykorzystać czas w Egeskov Slot musicie trafić na ładną pogodę.

Kupując bilety możecie dopłacić, by obejrzeć wnętrza oraz miniaturowy pałac królowej Titanii. My zdecydowaliśmy się właśnie na tę opcję.
A może się powspinamy?


Zwiedzanie Egeskov Slot zaczęliśmy....od placów zabaw. Po przejściu bramek nasze dzieciaki od razu zauważyły zjeżdżalnie, wielką piramidę linową w głębi parku i tyrolkę zawieszoną między drzewami i pobiegły eksplorować te nieznane tereny.


Place zabaw Egeskov Slot są oddzielone od siebie zielenią i znajdują się na lewo od bramy głównej. Zostały podzielone na strefy dla młodszych i starszych dzieci. Maluchy mogą pobawić się na niższych konstrukcjach, starsze dzieci mogą się wyszaleć na znacznie wyższym systemie do wspinaczki i na ogromnej pajęczej sieci. Nawet nasz 9-latek fajnie się tam bawił, chociaż w zasadzie wyrósł już z typowych placów zabaw. Dużą zaletą jest to, że place są otoczone zielenią, wysokimi starymi drzewami, są ławki i co najważniejsze nie ma tłumów, a przynajmniej nie było tłumów podczas naszego pobytu (środek lipca).


Ogrody Egeskov Slot

Place zabaw są dla dzieci, a dorośli? Przy pięknej pogodzie spacer po ogrodach Egeskov Slot to wyjątkowe doświadczenie. Nie tylko dlatego, że kwiaty i nasadzenia cieszą oko, ale również dlatego, że ma się wrażenie, że są to ogrody z historią. Ogrody Egeskov, wielokrotnie nagradzane, zdobyły między innymi tytuł Najpiękniejszych Ogrodów Danii.(Havens Dags Pris) Uwielbiam podziwiać i robić zdjęcia takim właśnie ogrodom. Jedynym, co stanowiło pewien zgrzyt był brak fontann, podejrzewałam, że być może trafiliśmy na okres ich renowacji..


Eksplozja fuksji
Podobno jedna z poprzednich właścicielek Egeskov Slot uwielbiała fuksje i dlatego w części ogrodów wydzielone zostało miejsce na przeróżne gatunki tych wymagających kwiatów. Nigdy wcześniej nie widziałam tak ,,wiekowych" fuksji o zdrewniałych łodygach. Trudno w to uwierzyć, ale w ogrodach Egeskov Slot znajduje się 800!! odmian fuksji i wiele z nich ma, bagatela, 50-60 lat, a najstarsza około 90! Jeszcze bardziej zadziwiające jest to, że co roku jesienią fuksje są wykopywane pod koniec września i przechowywane w ogrodach zimowych, a ponownie wracają do gruntu jak ogrodnicy Egeskov Slot mają absolutną pewność, że nie ma ryzyka wystąpienia przymrozków, czyli między 20 maja a 1 czerwca. Robi wrażenie!


Od 2017 roku fuksje zostały przeniesione na nowe bardziej zacienione miejsce, a tam gdzie dotychczas znajdował się Ogród Fuksji został otwarty Ogród Dalii (Dahliahave) gdzie można podziwiać aż 140! odmian tych kwiatów, z których największe mają 30 centymetrową średnicę.


Ciekawostka dotyczy tulipanów. Późną wiosną w Egeskov Slot organizowany jest Bieg po Cebulki (Tulip Run) Gdy przekwitną tulipany, ich cebulki można zdobyć za darmo podczas Tulip Run.Labirynt z żywopłotu i starodrzewy


W ogrodach Egeskov, tak jak i w wielu innych ogrodach z tamtego okresu, nie mogło zabraknąć labiryntu z żywopłotu. Historyczny labirynt, który ma ponad 100 lat, można obecnie tylko obejrzeć wspinając się na drewniane schodki, co służy ochronie żywopłotów przed rozdeptaniem przez zwiedzających. Aby poznać, czym były ,,labiryntowe" zabawy w Egeskov  stworzono wersję labiryntu specjalnie dla zwiedzających - polecamy!

Dodam tylko, że poruszanie się po labiryncie wcale nie jest takie proste. Nasza 5latka szybko zniknęła mi z oczu za jednym z zakrętów, gdy 10 sekund później skręciłam w tę samą stronę idąc dokładnie za nią już się zgubiłyśmy i , jak to w labiryncie, słyszałyśmy się, ale nie mogłyśmy się spotkać. W efekcie brat wypatrzył ją z drewnianej wieży do nawigowania i udało nam się odnaleźć. Na szczęście prawie nie było ludzi, bo do labiryntu weszliśmy pod koniec zwiedzania, ale radzimy pilnować tych bardzo małych dzieci, które mogą się przestraszyć tym, że mama/tata zniknęli. Dzieci łatwo przechodzą przez "dziury" w żywopłocie, których dorośli mogą nawet nie dostrzec, po czym mogą znaleźć się na zupełnie innej ścieżce niż rodzice.


Oprócz labiryntu w ogrodach Egeskov znajdziecie niesamowicie wysokie żywopłoty, z których najstarsze mają nawet 280 lat - według informacji na oficjalnej stronie.

Muzyczne improwizacje


Jednym z ciekawszych pomysłów w Egeskov Slot są instrumenty umieszczone w "muzycznej" części ogrodów nazwanej Ogrodem Życia (Garden of Life). Dzieci, lub dorośli mogą spróbować swoich sił w tworzeniu melodii, przy czym nawet przy 3, czy 4 osobach grających na różnych instrumentach i zupełnie od siebie niezależnie nie tworzy się muzyczny chaos, a raczej dźwięki przypominające te wydawane przez dzwonki wietrzne..

Downtown Abbey


Egeskov Slot również sprawdzi się przy mniej korzystnej pogodzie. W dawnych stajniach stworzono niesamowitą wystawę eksponatów rodem z serialu Downtown Abbey, od 100letnich wózków dla dzieci po rowery i zabytkowe auta. Wrażenie robi też ogromna kolekcja lalek (najstarsze mają około uwaga: 100lat) oraz zbiór zabawek w szklanych gablotach. Dzieci z reguły nudzą się w muzeach, tutaj natomiast z wielkim zaciekawieniem oglądały zabawki, którymi bawili się ich rówieśnicy 100 lat temu. Oglądając te wszystkie eksponaty ma się wrażenie, że autentycznie były one używane w tej posiadłości i są to tak zwane "przedmioty z duszą."

wskazówka:
zwiedzanie muzeum jest w cenie biletu, zwiedzanie pałacu i wystaw w nim się znajdujących, takich jak wystawa zabawek, możliwe jest przy dopłacie do biletu głównego przy kasie. wszystko o wystawach znajdziecie pod adresem poniżej:

http://egeskov.dk/en/museums-collections

Zdjęcia pałacu Titanii i inne zdjęcia z wnętrz muzeów znajdziecie na tym blogu:

http://marzeniami-malowane.blogspot.com/2014/08/egeskov-slot-cz-ii.html

Dodam tylko, że jest to relacja z 2014 roku. W 2016 w muzeum zabawek nie było wystawy domków dla lalek.

TUTAJ możecie obejrzeć filmik z wnętrz muzeum zabytkowych aut

a TUTAJ filmik, w którym widać labirynt


Domek dla lalek

Dopłacając, około 30DKK dorośli i 20DKK dzieci, przy zakupie biletu możecie obejrzeć wnętrza domu dawnych właścicieli Egeskov Slot. W jednej z sal znajduje się zbudowany specjalnie na życzenie Gwendolen, córki Sira Nevile'a Wilkinsona, imponujący swoim rozmiarem i rozmachem domek dla ... no właśnie kupując bilety poinformowano nas o "dolls' house" czyli domku dla lalek.

Naszej córce pomysł obejrzenia 100-letniego domku dla lalek bardzo się spodobał i w sumie oczekiwaliśmy czegoś w tym rozmiarze. Okazało się, że ten domek to... pałac stworzony dla, uwaga, Titanii, królowej elfów (fairy queen) którą Gwendolen podobno spotkała podczas swoich letnich zabaw w ogrodach Egeskov... Taka jest oficjalna wersja. Przyznam, że dzieci mają wyobraźnię, ale jeszcze większą determinacją i wyobraźnią wykazał się Sir Nevile zlecając konstrukcję owego pałacu dla wróżek. Ukończenie tego dzieła zajęło 15 lat i stanowi dowód na to, że jak się ma pieniądze można spełniać każdą fanaberię. Pałac Titanii dwa razy osobiście podziwiał Hans Christian Andersen, więc...może warto?Informacje praktyczne

adres: Egeskov Gade 18
5772 Kværndrup

strona www w języku angielskim http://www.egeskov.dk/en
parking
Przed posiadłością znajduje się duży bezpłatny parking od strony bramy głównej Egeskov Slot.

godziny otwarcia w 2017
01.09 - 22.10 10.00 - 17.00 (pałac 11.00 - 17.00)

ceny biletów

dorośli >12lat 190DKK

dzieci 4-12 lat 110DKK

dzieci poniżej 4 lat bez opłat

opiekun osoby na wózku/niepełnosprawnej bez opłat

bilet z dopłatą za zwiedzanie pałacu, w tym sali z mini pałacykiem dla elfów

dorośli 220 DKK

dzieci 130 DKK

informacje odnośnie zakwaterowania

Jeżeli interesuje was zakwaterowanie w pobliżu Egeskov Slot sprawdźcie poniższy link

http://www.egeskov.dk/en/rent-holiday-home-near-egeskov

Wstęp do Egeskov Slot jest wliczony w cenę zakwaterowania.

lub poszukajcie tutaj

http://www.egeskov.dk/en/links

Bezpośrednio przy Egeskov Slot znajduje się również darmowe pole namiotowe, bez udogodnień, a jedynie z dostępną toaletą i łazienką. Za wstęp do łazienek zapłacicie w kasie. Na polu namiotowym możecie zatrzymać się na maksymalnie dwa dni i tylko z namiotem, więc kampery i przyczepy odpadają.

informacje o darmowym polu namiotowym pod adresem poniżej:

http://www.egeskov.dk/en/camping

a na koniec ciekawostka dla wytrwałych!

tutaj znajdziecie jak poprawnie po duńsku wymówić Egeskov Slot1 komentarz:

  1. Jak duża część placy zabaw w Danii, tak i te w Egeskov są miejscem zabawy również dla dorosłych. Czerwony pająk z lin jest tego dobrym przykładem. Plac, który my mogli byśmy nazwać "terenem zabaw dawnych" (w Danii na porządku dziennym) gdzie można przeciągać liny, rzucać podkowami, chodzić na szczudłach, to super miejsce również dla dorosłych. Kocham Danię za to, że nadal stare gry i zabawy są u nich na wyciągnięcie ręki. Szkoda, że u nas ich nie ma, tylko gonimy za atestowanym plastikowym badziewiem :( https://www.facebook.com/minicamperpl/posts/2395304857457906

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 tu byliśmy , Blogger