""

5/16/2018

Zator Energylandia

aktualizacja lipiec 2020

Wyobraźcie sobie wiejskie drogi, kury na podwórkach, pola rzepaku, buraków i żyta i pośrodku tego wszystkiego na horyzoncie ogromne konstrukcje, wielkie rollercoastery zupełnie z innej bajki. Znacie ten refren piosenki braci Golców : ,,Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco..” Całkiem prawdopodobne, że było to motto, którym się kierowano wybierając Zator w Małopolsce na miejsce, gdzie powstanie jeden z największych parków rozrywki w Polsce. Witajcie w Energylandii!

Gdyby nie nasze dzieci, to wątpię, czy zdecydowalibyśmy się na wizytę w Energylandii. Nie przepadam za rollercoasterami, tłumem i kolejkami, w zasadzie parki rozrywki mogłyby dla mnie nie istnieć. Dlatego miałam mieszane uczucia, gdy nasi znajomi zaproponowali, byśmy długi majowy weekend, który spędzaliśmy w Pieninach, zakończyli w Energylandii w Zatorze. Szczerze, to od nich po raz pierwszy usłyszałam o tym parku rozrywki.

Teraz muszę przyznać, że Energylandia bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. To pierwszy park rozrywki w Polsce, który poziomem, pod wieloma względami, dorównuje innym dużym parkom rozrywki w Europie. Także jeżeli zastanawiacie się, czy warto – WARTO.

W tym wpisie dowiecie się więcej o parku, znajdziecie praktyczne informacje o atrakcjach, parkingach, biletach wstępu, a do tego parę wskazówek, co zabrać i jak się przygotować.

park rozrywki energylandia zator


Gdzie jest Energylandia?

Energylandia to park rozrywki położony między Krakowem, a Katowicami, mniej więcej godzinę drogi autem z każdego z tych miast, w miejscowości Zator.

Dokładny adres to al. 3 Maja 2, Zator
Kraków – Zator około 50km
Katowice – Zator około 55kmEnergylandia poziom europejski, ceny polskie

Jeżeli nie słyszeliście jeszcze Energylandii to dobrym początkiem, poza przeczytaniem mojego wpisu oczywiście;) i odwiedzeniem ich strony www, będzie również obejrzenie filmiku promocyjnego.

Jest to reklama parku, więc, jak to zwykle w reklamach - tłumów nie ma, wszyscy uśmiechnięci, jest błękitne niebo i świeci słońce, ale jeden rzut oka na atrakcje wystarczy, by i mali i ci więksi wielbiciele parków rozrywki uznali, że warto tam pojechać. Efekt wow jest! Link na dole wpisu.


Energylandia : aktualne ceny biletów do czerwca 2021

Energylandia promowana jest jako największy, najlepszy i najbardziej ekstremalny park rozrywki w Polsce. W związku z ilością tego ,,naj” spodziewałam się dość wysokich cen biletów. I tu pierwsze zaskoczenie: bilety są w bardzo korzystnych cenach - oczywiście w porównaniu z innymi europejskimi parkami rozrywki.  

ceny biletów do 21 czerwca 2021

bilet dla dziecka do lat 3 - 1 zł
bilet dla dziecka do 140cm wzrostu na wszystko to 89zł 
bilet dla dorosłych i dla dzieci o wzroście powyżej 140 cm to  139zł 


info: jak wiecie, wpisy staram się uaktualniać, cenniki również i zauważam, że z roku na rok ceny biletów do Energylandii rosną skokowo. W tym sezonie są droższe już o 20 zł w porównaniu z rokiem ubiegłym. W poprzednich latach był to wzrost o 10 zł. Tak więc jak to mówią - taniej nie będzie. W wakacje w przyszłym roku może to być kolejny wzrost o 10 lub 20 zł na bilecie. No cóż wszystko drożeje.

Atrakcje i strefy

W Energylandii każdy znajdzie coś dla siebie - atrakcji jest naprawdę sporo. Park zajmuje obecnie teren 26 hektarów,  cały czas się rozwija, pojawiają się nowe atrakcje i rollercoastery, tak więc jest w czym wybierać.

Oprócz strefy rollercoasterów i karuzeli, na terenie parku jest strefa basenowa - dwa baseny ze zjeżdżalniami, czy fontannami. Idealny pomysł na upalne letnie dni. Wokół basenów na trawie są leżaki z parasolami. W maju, gdy byliśmy tam z dziećmi, leżaki były dostępne bezpłatnie.

strefa basenowa w energylandii w zatorze zjeżdżalnie

strefa basenowa basen dla małych dzieci zator energylandia

Atrakcje w Energylandii są podzielone na kategorie, które nazwane są ,,strefami". Jest więc strefa ekstremalna, familijna i bajkolandia. Nazwa ,,strefa" może być myląca. Tak naprawdę atrakcje ze strefy ekstremalnej i familijnej są przemieszane - nie ma specjalnie oddzielonych części parku. 

Korzystanie z atrakcji w strefach jest możliwe po spełnieniu wymogu wzrostu – dla strefy ekstremalnej to 140cm, dla familijnej zazwyczaj 120cm. 

wskazówka: Niestety zła wiadomość dla bardzo wysokich osób:  jeżeli masz ponad 195cm wzrostu to niestety nie skorzystasz z atrakcji. W Energylandii maksymalny wzrost pozwalający na korzystanie z atrakcji to właśnie 195cm.

mayan rollercoaster energylandia

Bajkolandia - rodziny z małymi dziećmi mile widziane

Jeżeli planujecie odwiedzić Energylandię z małymi dziećmi - z pewnością wasze pociechy będą miały w czym wybierać. Atrakcji dla małych dzieci jest naprawdę sporo, dodatkowo w ciągu dnia odbywają się ciekawe pokazy i występy.

Tylko moim zdaniem ... mogłoby być mniej kiczowato. Wydaje się, że przy projektowaniu Bajkolandii nie przykładano wagi do estetyki. Karuzele w strefie Bajkolandii są gęsto poutykane i bardzo jarmarczne, jaskrawe kolorystycznie i niektóre z nich nie wyglądają na najnowsze.

Nie zmienia to jednak faktu, że małe dzieci kompletnie tego nie zauważą. Za to zauważą, że jest karuzela strażaka ,,Sama", gdzie będą gasić wodą płonące światełka, czy to, że jest bajkowo wyglądający latająco-bujający się autobus, albo karuzela z konikami.


zator energylandia atrakcje dla dzieci

zator energylandia atrakcje dla dzieci

Strefa familijna (dla rodzin i starszych dzieci)

Jeżeli wasze dzieci mają powyżej 120cm wzrostu z pewnością będzie im się podobała możliwość korzystania z ciekawszych atrakcji, na przykład razem ze starszym rodzeństwem w strefie familijnej.

Nasza córka, wtedy 6 i pół latka, była wniebowzięta, że może wchodzić na atrakcje powyżej 120cm. Anakonda, czy Dragon – nie były już ,,dziecinnymi” atrakcjami, czy karuzelami, na które do tej pory wchodziła i poziom emocji też był inny.

Zaraz zaraz…to gdzie jest ten Dragon Rollercoaster?

Poruszanie się parku powinna wam ułatwić ulotka z mapką atrakcji, ulotki te znajdziecie po przejściu bramek.  Jednak moim zdaniem mapka, którą dostaliśmy była mało czytelna - owszem była bardzo kolorowa i komiksowa, ale ścieżki wiły się i kręciły, mapkę wypełniały kolorowe kropi z numerami każdej, nawet miniaturowej mini atrakcji, jak fotobudka. 

Brak wyraźnych oznaczeń i drogowskazów przy ścieżkach prowadzących do atrakcji był sporym minusem poruszania się po parku. (2018) Wystarczyło skręcić w złą stronę i czekał nas długi spacer naokoło do wejścia na daną atrakcję. Może teraz coś się zmieniło odnośnie oznakowań - chętnie się dowiem od tych z was, którzy właśnie są lub byli w Energylandii 

Pierwszy pobyt w Energylandii to jak poruszanie się po labiryncie i pod koniec dnia czuje się te kilometry w nogach. Poniżej mapka Energylandii, którą dostaliśmy:

zator energylandia mapka


Wskazówka: wybierając się do Energylandii koniecznie załóżcie wygodne buty, najlepiej takie, które nie zsuną się wam łatwo z nóg podczas szalonych przejażdżek. Jeżeli wybierzecie baleriny, czy klapki to przed wejściem na niektóre ekstremalne roller coastery zapewne będziecie je musiały zdjąć. Dodatkowo na atrakcjach wodnych, buty z pewnością lekko się przemoczą także weźcie to pod uwagę.


W części wpisu, którą znajdziecie poniżej, znajdziecie konkretne odpowiedzi na kilka pytań odnośnie Energylandii. Zawsze uważałam, że forma FAQ to wielka oszczędność czasu dla czytającego. Na stronie Energylandii też znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, niemniej jednak ułożyłam swoją listę, takich, które ja zadałabym przed pierwszą wizytą w Energylandii i które słyszałam od znajomych i od was:

- Warto jest tyle płacić za kilka godzin w parku rozrywki?
- Ile kosztują bilety do Energylandii w 2020?
- Czy na atrakcjach muszę mieć maseczkę?
- Jakie są godziny otwarcia?
- Jakie są atrakcje dla przedszkolaków (od 2 do 5 lat)?
- Czy dzieci 6 letnie mogą korzystać z atrakcji bez opiekuna?
- Czy Energylandia nie jest za nudna dla nastolatków?
- Czy są kolejki do atrakcji?
- Jak dojechać do Energylandii?
- Czy można wychodzić poza teren parku na przykład na parking do samochodu?
- Co zabrać do Energylandii?Warto jest tyle płacić za kilka godzin w parku rozrywki?

Warto. I mówi to osoba, która parków rozrywki nie lubi :D. Przede wszystkim Energylandia to park rozrywki z prawdziwego zdarzenia, nie jakiś pseudo park rozrywki, na które można się natknąć. Moim zdaniem Energylandia ma też duży potencjał rozwojowy. Park istnieje od niespełna sześciu lat (został otwarty w lipcu 2014), a już widać, że inwestorzy nie żałują pieniędzy na najnowsze rollercoastery.
Wartość projektu jest ogromna, ponad połowa to dofinansowanie z programów Unii Europejskiej.

A że miejsca wokół Energylandii jest dużo, bo park otaczają pola, dlatego zapewne w przyszłości pojawi się kilka dodatkowych atrakcji.

Na początek planowany jest rozwój strefy basenowej, którą planuje się powiększyć dwukrotnie. W 2018 otworzony został Water Park z 10 zjeżdżalniami dla różnych grup wiekowych. Niestety przy polskiej pogodzie z parku wodnego da się korzystać tylko latem. Trwają też prace nad ogromnym kompleksem hotelowym.

Ile kosztują bilety do Energylandii w 2020 ?(cennik do czerwca 2021)


Dzieci do lat 3 bilet za 1zł
Dzieci do 140cm wzrostu  89zł
Dorośli i dzieci powyżej 140cm 139zł
Seniorzy 65+ (po okazaniu dokumentu) 89zł

Po raz pierwszy spotkałam się ze specjalną ceną biletu dla kobiet w ciąży (po okazaniu karty ciąży) 89zł
Oraz z biletem urodzinowym za 1zł (do 18 roku życia w dniu urodzin)
Z kartą dużej rodziny 5% zniżki

Czy na atrakcjach muszę mieć maseczkę?

zgodnie z informacjami ze strony Energylandii na terenie wejść do atrakcji, wewnątrz atrakcji i w miejscach, gdzie odbywają się pokazy musicie mieć maseczki. Nie można zasłaniać nosa i ust szalami, kominami, czy chustami. Dzieci do lat 4 nie muszą mieć maseczki.

Zresztą odsyłam was do strony Energylandii, gdzie znajdziecie więcej informacji i przede wszystkim zobaczycie na filmiku jakie środki bezpieczeństwa zostały zastosowane:


Jakie są godziny otwarcia?

po sezonie 10:00-18:00, a w wakacje, czyli do końca sierpnia 10:00-20:00
we wszystkie soboty sierpnia 2020 (oprócz 29.08) Energylandia organizuje Magic Night i możecie bawić się na atrakcjach aż do 23:00! 


Czy przedszkolaki (od 2 do 5 lat) będą miały tam co robić?

Jak najbardziej. Wiele atrakcji w strefach: Bajkolandia i Familijna to przejażdżki dla rodziców (opiekunów) z dziećmi do 120cm. Niektóre z atrakcji w tych strefach mają jeszcze wymóg wieku: 2 lata. Ilość atrakcji dla małych dzieci jest wystarczająca, by przebierać, wybierać i się wybawić. Dodatkowo jest strefa basenowa, a jak wiadomo większość dzieci lubi wodę. (baseny nie są głębokie)


Czy dzieci 6 letnie mogą korzystać z atrakcji bez opiekuna?

Tak naprawdę wszystko zależy od wzrostu. Dzieci, które mają mniej niż 6 lat, ale powyżej 120 cm mogą samodzielnie korzystać z atrakcji ciekawszych niż zwykłe karuzele w strefie Bajkolandii.

A co z nastolatkami, czy Energylandia nie jest dla nich za nudna?

O co to nie! Energylandia naprawdę trzyma poziom, a rollercoastery w strefie ekstremalnej dostarczają wrażeń nawet starym wyjadaczom. Wejście na atrakcje strefy ekstremalnej wymaga spełnienia jedynie wymogu wzrostu: 140cm. Jednak część atrakcji ekstremalnych jest tak ekstremalna :), że mimo wszystko proponuję byście kierowali się zdrowym rozsądkiem, a nie wzrostem waszych dzieci, bo kto jak nie wy zna wasze dzieci najlepiej.

rollercoastery w energylandiiCzy są kolejki do atrakcji?

Pewnie wszystko zależy od terminu. W wakacje na pewno będzie więcej odwiedzających.

My byliśmy w długi majowy weekend, ludzi było sporo, ale nie było tłumów.

Przeciętnie na atrakcje w strefie Bajkolandii czekaliśmy około 5 minut, w strefie familijnej 10, przy czym czas oczekiwania na bardziej ekstremalne, czy fajniejsze atrakcje w strefie familijnej wynosił około 20 minut.

Strefa ekstremalna to również dłuższy czas oczekiwania: średnio 30-40 minut. Do największych rollercoasterów kolejki były naprawdę spore i z tego, co słyszałam to zazwyczaj czeka się ponad 30 minut.

Wszystkie atrakcje są bardzo dobrze przedstawione na stronie Energylandii.


Jak dojechać do Energylandii?

Najłatwiej autem, ale są też połączenia autobusowe z dużych miast, na przykład z Krakowa. Na stronie http://rozklady.mda.malopolska.pl/ możecie sprawdzić połączenia Kraków-Zator.

Inne informacje na temat dojazdu znajdziecie na stronie Energylandii w zakładce Zaplanuj Pobyt.

Czy można wychodzić poza teren parku na przykład na parking do samochodu?

Tak. Gdy chcecie wyjść na chwilę poza teren parku meldujecie się u ochrony przy bramkach wejściowych i dostajecie opaskę identyfikacyjną uprawniającą was do ponownego wejścia na teren parku. Oczywiście musicie też mieć przy sobie bilet, gdyby ochrona poprosiła o jego okazanie.

Uważam, że jest to bardzo dobre rozwiązanie. Dzieci przemoczą się kompletnie – możecie skoczyć do auta po nowy zestaw ubrań. Jest strasznie gorąco i chcecie resztę dnia spędzić w strefie basenowej – wychodzicie z parku i z auta zabieracie torbę z ręcznikami i strojami kąpielowymi.

Dodatkowe wskazówki
•    Pelerynki

W Energylandii jest sporo atrakcji wodnych i , to więcej niż pewne, że się przemoczycie. Szczególnie w mniej pogodne dni warto zabrać lekkie peleryny przeciwdeszczowe –takie pelerynki można było też kupić na miejscu, lub skorzystać z dużych suszarek – suszenie kilku osób strumieniem powietrza również.•    Dodatkowe ubranie

Dzieciom warto zabrać dodatkowy Tshirt, bluzę, czy spodenki, szczególnie jeżeli planujecie atrakcje wodne, suszarki suszą, ale jeżeli woda was porządnie zmoczy to łatwiej będzie się przebrać niż się suszyć.

atrakcje wodne w energylandii

•    Stroje kąpielowe i ręczniki

Warto wziąć strój kąpielowy i ręcznik – szczególnie w upalny dzień. W cenie biletu jest wejście na teren rekreacyjno basenowy (są zjeżdżalnie) Baseny nie są głębokie, tak więc nawet małe dzieci będą mogły sobie w nich brodzić i bawić się wodą.

 •    czapki na głowę i kremy z filtrem, szczególnie latem

Energylandia to dosyć ,,młody" park rozrywki, nie zdążył się jeszcze zazielenić. Część miejsc, w których tworzą się długie kolejki ma daszki, czy dachy zacieniające, tak więc tam się nie usmażycie. Ale większość parku to jednak teren bez drzew i naturalnego cienia.


 •    Szafki i schowki na terenie parku

Na terenie parku są niewielkie szafki, gdzie możecie zostawić plecak/torbę itp. Jednak, by zamknąć szafkę musicie mieć 2zł i uwaga: gdy otworzycie szafkę 2 zł nie jest zwracane, tak więc każdorazowe ponowne zamknięcie szafki to 2zł. (w 2018)
Wchodząc na niektóre atrakcje plecaki/torby musicie zostawić dla bezpieczeństwa. Można je zostawić również przy obsłudze atrakcji, ale dodam, że robicie to na własną odpowiedzialność. Obsługa nie pilnuje pozostawionych rzeczy.

•    Parking

Opłata parkingowa w sezonie to 5zł za cały dzień. Parkingi są dwa – jeden bliżej wejścia głównego, a drugi w odległości krótkiego spaceru. Parkingi są naprawdę duże, jest strefa parkowania autokarów (za darmo) i kamperów. 

Można zatrzymać się na nocleg kamperem. Cena za dobę 50zł podłączenie pradu i wody w cenie.

Panowie parkingowi świetnie panują nad ruchem zarówno przy parkowaniu, jak i później gdy wszyscy, na hura, wyjeżdżają z parkingu po zamknięciu parku.

•    Gastronomia

Na terenie Energylandii jest bardzo duży wybór punktów gastronomicznych oferujących i sałatki i schabowego, pizzę, frytki i burgery jak i uwaga: pierogi w papierowych kubkach (pierogi jako fastfood – ciekawy pomysł)
I jak w każdym parku rozrywki jest dużo cukru: lody, żelki, mrożone napoje, gofry. Przykładowe ceny słodkości: lody świderki małe 5zł duże 8zł, mrożone, kolorowe napoje od 12 do 18zł.

Wróżki, klauni, nożownicy

Dużym plusem Energylandii jest młoda kadra. Po zamknięciu parku, gdy ludzie tłumnie ruszają do wyjścia, wróżki, żonglerzy, klauni i pozostałe,,bajkowe” postaci, wciąż uśmiechnięte, żegnają wychodzących, przy dźwiękach piosenki Energylandia, przybijając piątki z dziećmi i ustawiając się do zdjęć.
Tak nawiasem mówiąc to zastanawia mnie, kto kazał tym biednym wróżkom założyć na cały dzień złote sandałki na obcasie - ścieżki w parku nie są stworzone do wielogodzinnego spacerowania po nich w butach na wysokim obcasie.

I dygresja na koniec... Idę na dragona?!

Nie należę do purystów językowych, ale zastanawia mnie dlaczego nazwy rollercoasterów są tylko po angielsku?? To jasne, że angielskie nazwy będą łatwiejsze do powtórzenia, czy zrozumienia dla Europejczyków, ale czy nie fajnie byłoby widzieć alternatywne nazwy polskie?

Częste dialogi w Energylandii to: ,,Idę na dragona, albo na monster atak, a ty?”albo ,,To co? Teraz [spejs gan]?” Wioska wikingów to musi być Viking village? Karuzela Szalony Klaun widnieje na mapce jako Karuzela Crazy Clown. Pomieszanie z poplątaniem.Zresztą nazwa parku: Energylandia jest też takim trochę językowym dziwolągiem. Dlaczego nie pozostać przy nazwie Energyland (jak Gardaland, Legoland) jeżeli to musi być już jakiś LAND. Tym bardziej, że pierwszy człon nazwy (Energy) wymawia się po angielsku, a końcówkę -landia (dodaje po polsku) Moim zdaniem, nazwa Energylandia wymawiana [enerdżylandia] świadczy o naszych narodowych kompleksach, a lepszą nazwą byłby Energyland albo Energiolandia. A wy jak sądzicie?

Zresztą może jestem wyjątkiem, ale wszelkie Pluszakolandie, Hoplandie, Bobolandie Bajkolandie brzmią dla mnie infantylnie i kojarzą się z salą zabaw dla maluszków.

Tak czy inaczej, bez względu na nazwę, Energylandię polecamy! 

Nasza córka po całym dniu w parku wykrzyknęła: Było Super!!! To był najlepszy dzień w moim życiu!
Nawet biorąc pod uwagę łatwość z jaką przychodzi  sześciolatkom wyrażanie takich opinii o każdym wypełnionym atrakcjami dniu - jej uśmiechnięta buźka była dowodem na to, że było warto, a rodzice i dzieci mają zupełnie inne skale tego, czym jest najlepszy dzień w życiu ;).A na koniec obiecany link do teledysku na youtube ( i przy okazji do ich sztandarowej piosenki ,,Energylandia”, którą będą wam puszczać z głośników niemal przez cały pobyt )


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 tu byliśmy , Blogger