""

9/27/2017

Wenecja informacje praktyczne

Wenecja była pierwszym przystankiem podczas naszej ubiegłorocznej objazdówki z dziećmi po słonecznej Italii. W dwóch wpisach o Wenecji przeczytacie między innymi o tym, co sądzimy o zwiedzaniu Wenecji z dziećmi latem, dlaczego warto zainteresować się wodnymi tramwajami i dlaczego musicie poprawić kondycję, jeżeli wybieracie się do Wenecji z niemowlakiem.

Poniżej znajdziecie wskazówki, informacje praktyczne i linki do ciekawych stron o Wenecji. Przetestowane osobiście z naszymi dziećmi (10 i 6 lat) pod koniec czerwca 2017.Wenecja to jedno z najlepiej rozpoznawalnych włoskich miast. Wystarczy jedno charakterystyczne zdjęcie i większość oglądających ją rozpozna, choćby nawet tam nie było.

Wenecję albo się pokocha, albo znienawidzi. Naprawdę. To, jaką twarz Wenecji zobaczycie, zależy głównie od pogody i dobrego planowania. Początkowo byłam mocno sceptycznie nastawiona, bo Wenecja z dziećmi latem?

Ostrzegano mnie jak męczące może być zwiedzanie Wenecji właśnie w okresie wakacyjnym, bo za gorąco, za dużo turystów…ale dałam się przekonać, że jednak warto spróbować i całe szczęście.

Jak trafiliśmy do Wenecji...
Ponte dei Sospiri Most Westchnień

Na początek krótkie wprowadzenie. Wenecję zwiedzaliśmy pod koniec czerwca w 2017. Przed wyjazdem do Włoch wybraliśmy kilka kempingów niedaleko Wenecji i dopiero z trasy dzwoniłam z pytaniem o dostępność miejsc. Na początku było nerwowo, bo nie wiedziałam, czego się spodziewać. Ale wszędzie gdzie zadzwoniłam były wolne miejsca i żadnego ,,minimum stay" czyli minimalnej długości pobytu.

Zdecydowaliśmy się na camping Miramare w Punta Sabbioni, niedaleko przystanku tramwajów wodnych Cavallino –Treporti - więcej informacji oraz opis kempingu znajdziecie TUTAJ.

Wybraliśmy ten kemping głównie dlatego, że w odległości 800 metrów znajdował się przystanek wodnych tramwajów kursujących do Wenecji.

To tak, jakbym powiedziała: w odległości 800 metrów znajdowała się pętla autobusowa skąd odjeżdżają autobusy we wszystkich kierunkach.

Wskazówka: hotel, lub kemping blisko przystanku tramwajów wodnych oznacza, że bez problemu i o dowolnej porze będziecie mogli dostać się w dowolne miejsce w Wenecji. Szukajcie więc kempingów/hoteli w pobliżu stacji tramwajów  wodnych.


Była to moja ( i dzieci) pierwsza wizyta w Wenecji i przyznam, że nie spodziewałam się aż tak rozbudowanego systemu komunikacji wodnej. Nie wiem, dlaczego, ale wydawało mi się, że kanały w Wenecji są atrakcją turystyczną po której pływają tylko i wyłącznie gondole.

Tymczasem  okazało się, że wszystko tu dzieje się „na wodzie.” Barki zabierają hotelową pościel do pralni, dowożą produkty do lokalnych sklepów i restauracji i zabierają kontenery ze śmieciami. A zamiast samochodów pod domami parkują łodzie.


O co chodzi z tymi tramwajami wodnymi?

Jeżeli nigdy wcześniej nie byliście w Wenecji krótkie podsumowanie odnośnie transportu:
- sieć tramwajów wodnych jest dość rozbudowana i odwzorowuje sieć połączeń autobusowych (to takie porównanie dla ułatwienia)
- część tramwajów (po włosku tramwaj wodny= vaporetto) jest „przyspieszona” a część zwykła i te najczęściej wloką się niemiłosiernie
- trakty wodne mogą być bardzo wąskie, lub prowadzić przez szerokie wody Laguny Weneckiej, pływają po nich zarówno tramwaje wodne, barki, motorówki – taksówki wodne no i oczywiście gondole
- przystanki mają swoje nazwy, tramwaje mają oznaczenia numeryczne
- bilet najtańszy to bilet 75 minutowy (tylko na tramwaje wodne, można się przesiadać) i kosztuje 7,50 euro;  bardziej opłaca się kupować bilety 24,42,72 godzinne lub kartę Wenecką (informacje z września 2017)
- transport bagażu, którego suma wymiarów nie przekracza 150cm jest w cenie biletu

Mini przewodnik: jak dotrzeć z Punta Sabbioni do Wenecji?

Być może nazwa Punta Sabbioni nic wam nie mówi, dlatego słów kilka podsumowania.
Punta Sabbioni to moim zdaniem idealna baza dla turystów na wypady do Wenecji, czy na okoliczne wyspy. W zasadzie jest to mała miejscowość na, można tak powiedzieć, przedmieściach Wenecji.

W okolicach Punta Sabbioni znajduje się kilka dużych kempingów, także ci z was, którzy podróżują kamperami, czy autem z przyczepą, czy namiotem mają w czym wybierać.

Dotarcie z Punta Sabbioni na plac św Marka, centralny punkt Wenecji, jest bardzo proste. Wystarczy wybrać połączenie z terminalu promowego Cavallino Treporti do przystanku S.Zaccaria, który znajduje się niedaleko placu  Świętego Marka i Pałacu Dożów.

Niedaleko terminalu Cavallino Treporti jest pętla autobusowa, gdybyście dojeżdżali z bardziej oddalonego kempingu możecie skorzystać właśnie z transportu publicznego. Przy pętli jest też płatny parking dla aut osobowych.


Wskazówka: Przy terminalu Cavallino Treporti jest kilka pomostów. Upewnijcie się, że czekacie na właściwym pomoście/przystanku.

Jeżeli interesuje was tylko jeden przejazd do Wenecji i z powrotem zainteresujcie się Boats Marco Polo http://www.marcopolovenezia.com/
Jeżeli potrzebujecie biletu na kilka przejazdów do Wenecji z możliwością przejazdów na wyspy Burano i Murano zapoznajcie się z ofertą ACTV (transport publiczny) My wybraliśmy transport publiczny ACTV i bilety 24 godzinne.Boats Marco Polo oferuje rejsy, około 35 minutowe, do Wenecji, co  kosztuje 10 euro (dorośli) i 6 euro dzieci od 4 do 10 lat, dzieci do 4 lat za darmo. Z relacji znajomych, którzy w tym roku (lipiec 2018) korzystali z Marco Polo Boats wiemy, że kupując bilet macie możliwość wysiąść w Wenecji, pozwiedzać i wrócić rejsem powrotnym.
Rejsy do Wenecji są od 9.00 do 12.30, a powrotne, co mniej więcej godzinę, od 14.00 do 19.00. Przy czym na stronie jest informacja, że godziny rejsów mogą ulec zmianom, co w praktyce oznacza, że nie liczcie na japońską precyzję w kursowaniu tych promów.


Bilety na weneckie tramwaje wodne ACTV

O tym, że warto, zamiast biletów na jednorazowy przejazd na plac świętego Marka kupić bilety 24-godzinne na wenecką komunikację miejską tramwajami wodnymi (ACTV) dowiedzieliśmy się od Polaka spotkanego przy recepcji. Jak to mówią świat jest mały.

Koszt takiej 24-godzinnej karty (20 euro od osoby dorosłej) zwracał się bardzo szybko, bo bilet na jeden przejazd tramwajem wodnym kosztował aż 7,50 euro.

W 2017 bilet 24 godzinny obowiązywał na tramwaje wodne dzienne i nocne, oraz na tramwaje płynące na wyspy, 24 godziny liczone od momentu skasowania biletu. Dzięki takiemu rozwiązaniu dwa razy przepłynęliśmy z Cavallino-Treporti do Wenecji i z powrotem, pływaliśmy po Canale Grande, a mąż miał okazję zrobić fajne zdjęcia Wenecji nocą.

Koszt tych przejazdów, (4 przejazdy w obie strony) gdybyśmy kupowali zwykłe bilety wyniósłby co najmniej 60 euro od osoby, a tak za kartę 24 godzinną zapłaciliśmy 20 euro od osoby dorosłej, a ponieważ rozpoczęliśmy zwiedzanie około 12.00 mieliśmy szansę zobaczyć Wenecję i bardzo rano i w nocy.


Wskazówka: warto kupić bilet czasowy, w porównaniu do biletu na jeden przejazd ( 7,50 euro). Dzieci poniżej 6 lat za darmo. Bilety i ich możliwe kombinacje są bardzo liczne. Gdy klikniecie  w zakładkę public transport na tej stronie

http://www.veneziaunica.it/en/e-commerce/services

dowiecie się jakie są aktualne ceny biletów.

Również bezpośrednio pod tym adresem http://actv.avmspa.it/en/node/775 możecie dokładnie zapoznać się z cennikiem ACTV zarówno na autobusy jak i na vaporetti. (w języku angielskim)


Cennik z września 2017
1 dniowy bilet 24h 20 euro (ACTV Public Transport Services czyli vaporetto i autobusy)
2 dniowy czyli 48h 30 euro
3dniowy 72h 40 euro
7dniowy 60euro

Słów kilka o Venecia Unica , czyli Karcie WeneckiejJeżeli jednak planujecie dużo więcej zwiedzania możecie  zainteresować się informacjami ze strony www.veneziaunica.it.

Do wyboru do koloru. Karta Srebrna, Złota lub Platinium, albo same wstępy do muzeów, jak sobie wybierzecie. Kartę dopasowujecie do swoich potrzeb, opłacacie online i voila wchodzicie bez czekania w kolejkach po bilety.

Linki do stron z informacjami o Wenecji

Wszystko o karcie Weneckiej, która obejmuje również transport przeczytacie tu
http://www.veneziaunica.it/en/content/how-it-works

Aktualne informacje i mapa połączeń na poniższych stronach w języku angielskim

http://actv.avmspa.it/en

http://www.wenecja24.info/komunikacja-miejska/tramwaje-wodne

w języku angielskim bardzo dokładna strona z wszelkimi informacjami
http://europeforvisitors.com/venice/articles/vaporetto_routes.htmCo polecamy dla wybierających się do Wenecji z dziećmi? O tym w następnym wpisie Wenecja z dziećmi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 tu byliśmy , Blogger