""

9/27/2017

Wenecja informacje praktyczne

Planujecie zwiedzić Wenecję z dziećmi? W pierwszym wpisie w cyklu włoskim przeczytacie o tym, co sądzimy o zwiedzaniu Wenecji z dziećmi latem, dlaczego warto zainteresować się włoskimi wodnymi tramwajami i dlaczego musicie poprawić kondycję, jeżeli wybieracie się do Wenecji z niemowlakiem. Wskazówki, informacje praktyczne i ciekawe strony o Wenecji - wszystko przetestowaliśmy osobiście z naszymi dziećmi (10 i 6 lat) pod koniec czerwca 2017.Wenecja - miasto ikona, miasto kanałów i gondolierów, miasto inne niż wszystkie, wizytówka Włoch. Jedno z najlepiej rozpoznawalnych włoskich miast. Z Wenecją jest jak z Pizą – wystarczy jedno charakterystyczne zdjęcie i większość oglądających ją rozpozna, choćby nawet tam nie było. Początkowo byłam mocno sceptycznie nastawiona, bo Wenecja z dziećmi latem? Ostrzegano mnie jak męczące może być zwiedzanie Wenecji właśnie w okresie wakacyjnym, bo za gorąco, za dużo turystów…ale dałam się przekonać, że jednak warto spróbować i całe szczęście.

Jak trafiliśmy do Wenecji...
Ponte dei Sospiri Most Westchnień

Na początek krótkie wprowadzenie. Włochy zwiedzaliśmy w 2017 z przyczepą, dlatego zatrzymywaliśmy się na kempingach. Już w Polsce wybraliśmy kempingi niedaleko Wenecji i z trasy dzwoniliśmy z pytaniem o dostępność miejsc. Bez problemu znaleźliśmy una piazzola (miejsce kempingowe) na kempingu, który nazywał się Miramare i znajdował się w Punta Sabbioni niedaleko przystanku Cavallino –Treporti - więcej informacji oraz opis kempingu znajdziecie TUTAJ.

Wybraliśmy ten kemping głównie dlatego, że w odległości 800 metrów znajdował się przystanek wodnych tramwajów kursujących do Wenecji, to tak jakbym powiedziała: w odległości 800 metrów znajdowała się pętla autobusowa skąd odjeżdżają autobusy we wszystkich kierunkach.

Wskazówka: hotel, lub kemping blisko przystanku tramwajów wodnych oznacza, że bez problemu i o dowolnej porze będziecie mogli dostać się w dowolne miejsce w Wenecji. Szukajcie więc kempingów/hoteli w pobliżu stacji tramwajów  wodnych.


Przyznam, że nie spodziewałam się aż tak rozbudowanego systemu komunikacji wodnej, a była to moja pierwsza wizyta w Wenecji. Tymczasem  okazało się, że wszystko tu dzieje się „na wodzie.” Barki zabierają hotelową pościel do pralni, dowożą produkty do lokalnych sklepów i restauracji i zabierają kontenery ze śmieciami.


O co chodzi z tymi tramwajami wodnymi?

Jeżeli nigdy wcześniej nie byliście w Wenecji krótkie podsumowanie odnośnie transportu:
- sieć tramwajów wodnych jest dość rozbudowana i dokładnie odwzorowuje sieć połączeń autobusowych (to tak dla ułatwienia)
- część tramwajów (po włosku tramwaj wodny= vaporetto) jest „przyspieszona” a część zwykła i te najczęściej wloką się niemiłosiernie
- trakty wodne mogą być bardzo wąskie, lub prowadzić przez szerokie wody Laguny Weneckiej, pływają po nich zarówno tramwaje wodne, barki, motorówki – taksówki wodne no i oczywiście gondole
- przystanki mają swoje nazwy, tramwaje mają oznaczenia numeryczne
- bilet najtańszy to bilet 75 minutowy (tylko na tramwaje wodne, można się przesiadać) i kosztuje 7,50 euro;  bardziej opłaca się kupować bilety 24,42,72 godzinne lub kartę Wenecką (informacje z września 2017)
- transport bagażu, którego suma wymiarów nie przekracza 150cm jest w cenie biletu

Mini przewodnik: jak dotrzeć z Punta Sabbioni do Wenecji?

Być może nazwa Punta Sabbioni nic wam nie mówi, dlatego słów kilka podsumowania. Punta Sabbioni to moim zdaniem idealna baza dla turystów na wypady do Wenecji, czy na okoliczne wyspy. W zasadzie jest to mała miejscowość na , można tak powiedzieć, przedmieściach Wenecji. Dojeżdża się tam bez konieczności przeprawy promem, a po drodze znajduje się kilka dużych kempingów.  Tak więc jeżeli wybieracie się na plac św Marka (centralny punkt Wenecji) z Punta Sabbioni wybierzcie trasę z przystanku, czy też terminalu promowego Cavallino Treporti, a wysiądźcie na S.Zaccaria (niedaleko placu  Świętego Marka i Pałacu Dożów)

Jeżeli chcecie dojechać własnym autem to w Cavallino (mała miejscowość niedaleko Punta Sabbioni, w której znajduje się terminal Cavallino Treporti) jest parking tuż przy przystanku tramwajów wodnych, jest też stacja końcowa autobusów dowożących turystów korzystających z transportu publicznego.


Wskazówka: Przy przystankach vaporetto ACTV jest też przystanek komercyjny Boats Marco Polo. Możecie obejrzeć ich stronę http://www.marcopolovenezia.com/
Panoramiczny rejs po San Marco Basin  trwa 35 minut, jest przewodnik i wersja angielska/niemiecka,  kosztuje 10 euro (dorośli) 6 euro dzieci, ale podejrzewam, że w cenie jest sam rejs i powrót na Punta Sabbioni. Chyba nie można wysiąść w Wenecji, pozwiedzać i dopiero potem wrócić. Dlatego polecamy ACTV.Marco Polo brałabym pod uwagę jedynie ze względu na rejs po Canale Grande. Z Piazzale Roma organizują właśnie takie rejsy. (za 7,50 euro dzieci do 5 lat gratis)
My nie korzystaliśmy, tylko za radą z jednego bloga popłynęliśmy transportem publicznym i ,szczerze, to nie wspominam tego najlepiej, być może dlatego, że była to najgorsza możliwa godzina 16-17 i było bardzo tłoczno i gorąco. Latem zdecydowanie nie (w tych godzinach)

Bilety na weneckie tramwaje wodne ACTV


Doradzono nam byśmy zamiast biletów na jednorazowy przejazd kupili bilety 24-godzinne na wenecką komunikację miejską tramwajami wodnymi (ACTV). W 2017 bilet 24 godzinny obowiązywał na tramwaje wodne dzienne i nocne, oraz na tramwaje płynące na wyspy. Dzięki takiemu rozwiązaniu dwa razy przepłynęliśmy z Cavallino-Treporti do Wenecji i z powrotem, pływaliśmy po Canale Grande, a mąż miał okazję zrobić fajne zdjęcia Wenecji nocą. Koszt tych przejazdów, (4 przejazdy w obie strony) gdybyśmy kupowali zwykłe bilety wyniósłby co najmniej 60 euro od osoby, a tak za kartę 24 godzinną zapłaciliśmy 20 euro od osoby dorosłej, a ponieważ rozpoczęliśmy zwiedzanie około 12.00 mieliśmy szansę zobaczyć Wenecję i bardzo rano i w nocy.


Wskazówka: warto kupić bilet czasowy, w porównaniu do biletu na jeden przejazd ( 7,50 euro). Dzieci poniżej 6 lat za darmo. Bilety i ich możliwe kombinacje są bardzo liczne. Gdy klikniecie  w zakładkę public transport na tej stronie

http://www.veneziaunica.it/en/e-commerce/services

dowiecie się jakie są aktualne ceny biletów.

Natomiast pod tym adresem http://actv.avmspa.it/en/node/775 możecie dokładnie zapoznać się z cennikiem ACTV zarówno na autobusy jak i na vaporetti. (w języku angielskim)


Cennik z września 2017
1 dniowy bilet 24h 20 euro (ACTV Public Transport Services czyli vaporetto i autobusy)
2 dniowy czyli 48h 30 euro
3dniowy 72h 40 euro
7dniowy 60euro

Słów kilka o Venecia Unica , czyli Karcie WeneckiejJeżeli jednak planujecie dużo więcej zwiedzania możecie  zainteresować się informacjami ze strony www.veneziaunica.it. Do wyboru do koloru. Karta Srebrna, Złota lub Platinium, albo same wstępy do muzeów, jak sobie wybierzecie. Kartę dopasowujecie do swoich potrzeb, opłacacie online i voila wchodzicie bez czekania w kolejkach po bilety.
Wszystko o karcie Weneckiej, która obejmuje również transport przeczytacie tu
http://www.veneziaunica.it/en/content/how-it-works

Aktualne informacje i mapa połączeń na poniższych stronach
w języku angielskim http://actv.avmspa.it/en

http://www.wenecja24.info/komunikacja-miejska/tramwaje-wodne

w języku angielskim bardzo dokładna strona z wszelkimi informacjami
http://europeforvisitors.com/venice/articles/vaporetto_routes.htmCo więc polecamy dla wybierających się do Wenecji z dziećmi? O tym w następnym wpisie Wenecja z dziećmi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 tu byliśmy , Blogger