""

9/27/2017

Wenecja praktycznie: tramwaje wodne

(aktualizacja lipiec 2019) 

Wenecja... To miasto albo się pokocha, albo znienawidzi. Naprawdę. To, jaką twarz Wenecji zobaczycie, zależy głównie od dobrego planowania i pogody.

Wenecję zwiedzaliśmy z dziećmi dwukrotnie, po raz pierwszy pod koniec czerwca dwa lata temu i wtedy Wenecja bardzo nam się spodobała. W tym roku postanowiliśmy jeszcze raz tam wrócić, tym razem w pierwszej połowie lipca.

Początkowo byłam bardzo sceptycznie nastawiona do pomysłu zwiedzania Wenecji z dziećmi latem.
Ostrzegano mnie jak męczące może być zwiedzanie Wenecji właśnie w okresie wakacyjnym, bo za gorąco, za dużo turystów…ale dałam się przekonać, że jednak warto spróbować i całe szczęście.

Poniżej znajdziecie wskazówki, informacje praktyczne i linki do ciekawych stron o Wenecji.
Niestety, stron o Wenecji jest mnóstwo i nie wszędzie znalazłam konkretne, interesujące mnie informacje. W dwóch wpisach zebrałam najistotniejsze informacje, takie, które sama chciałabym przeczytać zanim trafiliśmy do Wenecji.Gdzie się zatrzymać : campingi koło Wenecji

Na początek krótkie wprowadzenie. Jak wiecie, a może jeszcze nie wiecie, nasze wakacyjne objazdówki z dziećmi mają tę samą formułę: podróżujemy z przyczepą kempingową i zatrzymujemy się na pasujących nam lokalizacyjnie kempingach, najlepiej takich z basenem, placami zabaw i boiskami.

Zdecydowaliśmy się na camping Miramare w Punta Sabbioni.
Być może nazwa Punta Sabbioni nic wam nie mówi, szczególnie jeżeli nigdy nie byliście w Wenecji. Punta Sabbioni to  mała miejscowość na, można tak powiedzieć, przedmieściach Wenecji. Moim zdaniem to idealna baza dla turystów na krótkie wypady do Wenecji, czy na okoliczne wyspy.

Camping Miramare świetnie nam pasował, bo do przystanku tramwajów wodnych (Cavallino –Treporti), które kursowały do Wenecji, mieliśmy jakieś 800 metrów, 5-10 minut rowerem z dziećmi. To tak, jakbym powiedziała: w odległości 800 metrów znajdowała się pętla autobusowa skąd odjeżdżają autobusy we wszystkich kierunkach.

wskazówka: hotel, lub kemping blisko przystanku tramwajów wodnych oznacza, że bez problemu i o dowolnej porze będziecie mogli dostać się w dowolne miejsce w Wenecji. Szukajcie więc kempingów/hoteli w pobliżu stacji tramwajów  wodnych.

Oczywiście liczyło się też i to, że camping nie był drogi i nie obowiązywała na nim minimalna długość pobytu (czasem może to być nawet 5-7 dni).wskazówka: W pobliżu Punta Sabbioni znajduje się kilka dużych kempingów. Ci z was, którzy podróżują kamperami, czy autem z przyczepą, czy namiotem mają w czym wybierać.
Więcej informacji oraz opis kempingu, na którym się zatrzymaliśmy znajdziecie TUTAJ.Ponte dei Sospiri Most Westchnień


O co chodzi z tymi tramwajami wodnymi?

Była to moja ( i dzieci) pierwsza wizyta w Wenecji i przyznam, że nie spodziewałam się aż tak rozbudowanego systemu komunikacji wodnej. Nie wiem, dlaczego, ale wydawało mi się, że kanały w Wenecji są atrakcją turystyczną, po której pływają tylko i wyłącznie gondole.

Tymczasem  okazało się, że wszystko tu dzieje się „na wodzie.” Barki zabierają hotelową pościel do pralni, dowożą produkty do lokalnych sklepów i restauracji i zabierają kontenery ze śmieciami. A zamiast samochodów pod domami parkują łodzie.

Jeżeli nigdy wcześniej nie byliście w Wenecji przeeczytajcie to krótkie podsumowanie odnośnie transportu:

- sieć tramwajów wodnych jest dość rozbudowana i odwzorowuje sieć połączeń autobusowych (to takie porównanie dla ułatwienia)
- część tramwajów (po włosku tramwaj wodny= vaporetto) jest „przyspieszona” a część zwykła i te najczęściej wloką się niemiłosiernie
- trakty wodne mogą być bardzo wąskie, lub prowadzić przez szerokie wody Laguny Weneckiej, pływają po nich zarówno tramwaje wodne, barki, motorówki – taksówki wodne no i oczywiście gondole
- przystanki mają swoje nazwy, tramwaje (vaporetto) mają oznaczenia numeryczne
- bilet najtańszy to bilet 75 minutowy (tylko na tramwaje wodne) i kosztuje 7,50 euro;  bardziej opłaca się kupować bilety 24, 42 ,72 godzinne lub kartę Wenecką(Venezia Unica)
- odnośnie transportu bagażu upewnijcie się jakiej wielkości bagaż można przewozić w cenie biletu

Mini przewodnik: jak dotrzeć z Punta Sabbioni do Wenecji?


Dotarcie z Punta Sabbioni na plac św Marka, centralny punkt Wenecji, jest bardzo proste. Wystarczy wybrać połączenie z terminalu promowego Cavallino Treporti do przystanku S.Zaccaria, który znajduje się niedaleko placu  Świętego Marka i Pałacu Dożów.

Niedaleko terminalu Cavallino Treporti jest pętla autobusowa, gdybyście dojeżdżali z bardziej oddalonego kempingu możecie skorzystać właśnie z transportu publicznego. Przy pętli jest też płatny parking dla aut osobowych. Gdy się zapełni wzdłuż drogi są inne prywatne parkingi.


Wskazówka: Przy terminalu Cavallino Treporti jest kilka pomostów. Upewnijcie się, że czekacie na właściwym pomoście/przystanku.

Jeżeli interesuje was tylko jeden przejazd do Wenecji i z powrotem zainteresujcie się Boats Marco Polo http://www.marcopolovenezia.com/

Jeżeli potrzebujecie biletu na kilka przejazdów do Wenecji z możliwością przejazdów na wyspy Burano i Murano zapoznajcie się z ofertą ACTV (transport publiczny) My wybraliśmy transport publiczny ACTV i bilety 24 godzinne.Boats Marco Polo oferuje rejsy, około 35 minutowe, do Wenecji, co  kosztuje 10 euro (dorośli) i 6 euro dzieci od 4 do 10 lat, dzieci do 4 lat za darmo. Z relacji znajomych, którzy w ubiegłym roku (lipiec 2018) korzystali z Marco Polo Boats wiemy, że kupując bilet macie możliwość wysiąść w Wenecji, pozwiedzać i wrócić rejsem powrotnym.

Rejsy do Wenecji są od 9.00 do 12.30, a powrotne, co mniej więcej godzinę, od 14.00 do 19.00. Przy czym na stronie jest informacja, że godziny rejsów mogą ulec zmianom, co w praktyce oznacza, że nie liczcie na japońską precyzję w kursowaniu tych promów.


Bilety na weneckie tramwaje wodne ACTV

O tym, że warto, zamiast biletów na jednorazowy przejazd na plac świętego Marka kupić bilety 24-godzinne na wenecką komunikację miejską tramwajami wodnymi (ACTV) dowiedzieliśmy się od Polaka spotkanego przy recepcji. Jak to mówią świat jest mały.

Koszt takiej 24-godzinnej karty (20 euro od osoby dorosłej) zwracał się bardzo szybko, bo bilet na jeden przejazd tramwajem wodnym kosztował aż 7,50 euro.(taka sam cena jest i w 2019)

Bilet 24-godzinny obowiązywał na tramwaje wodne dzienne i nocne, na tramwaje płynące na wyspy i na autobusy w granicach Wenecji. Te 24 godziny są liczone od momentu ,,skasowania" czyli uaktywnienia biletu. Po angielsku jest to ticket validation.
Bilety są uaktywniane przy przejściu przez bramki. Dzięki takiemu 24-godzinnemu rozwiązaniu, dwa razy przepłynęliśmy z Cavallino-Treporti do Wenecji i z powrotem, pływaliśmy po Canale Grande, a mąż miał okazję zrobić fajne zdjęcia Wenecji nocą.

Koszt tych przejazdów, (4 przejazdy w obie strony) gdybyśmy kupowali zwykłe bilety wyniósłby co najmniej 60 euro od osoby, a tak za kartę 24 godzinną zapłaciliśmy 20 euro od osoby dorosłej, a ponieważ rozpoczęliśmy zwiedzanie około 12.00 mieliśmy szansę zobaczyć Wenecję i bardzo rano i w nocy. Ważne jest też i to, że dzieci poniżej 6 lat podróżują za darmo, a dzieci starsze za 15 euro (bilet 24-godzinny, nielimitowane przejazdy).


Wskazówka: warto kupić bilet czasowy, w porównaniu do biletu na jeden przejazd ( 7,50 euro). Dzieci poniżej 6 lat za darmo. Bilety i ich możliwe kombinacje są bardzo liczne. Gdy klikniecie  w zakładkę public transport na tej stronie

http://www.veneziaunica.it/en/e-commerce/services

dowiecie się jakie są aktualne ceny biletów.

Również bezpośrednio pod tym adresem http://actv.avmspa.it/en/node/775 możecie dokładnie zapoznać się z cennikiem ACTV zarówno na autobusy jak i na vaporetti. (w języku angielskim)


Cennik z czerwca 2019 

1 dniowy bilet 24h 20 euro (ACTV Public Transport Services czyli vaporetto i autobusy)
2 dniowy czyli 48h 30 euro
3dniowy 72h 40 euro
7dniowy 60euro

Jeżeli planujecie zatrzymać się w Wenecji na dłużej niż jeden dzień, może was zainteresuje specjalny bilet 3-dniowy (72h) na ACTV w bardzo atrakcyjnej cenie 28 euro. Jest jednak kilka warunków.

Nie jest to bilet dla wszystkich, a jedynie dla dzieci od 6 roku i młodych ludzi do 29 roku życia. Rolling Venice Pack działa tylko jeżeli kupicie kartę Rolling Venice za 6 euro. Ta karta, oprócz zniżki na przejazdy, daje wam możliwość innych zniżek na przykład w niektórych muzeach, kawiarniach, czy sklepach. Kartę Rolling Venice można kupić online, albo w punktach Venecia Unica.

Więcej informacji tutaj Rolling Venice Card

Słów kilka o Venecia Unica , czyli Karcie WeneckiejJeżeli planujecie dużo więcej zwiedzania możecie  zainteresować się informacjami ze strony www.veneziaunica.it.

Do wyboru do koloru. Karta Srebrna, Złota lub Platinium, albo same wstępy do muzeów, jak sobie wybierzecie. Kartę dopasowujecie do swoich potrzeb, opłacacie online i voila wchodzicie bez czekania w kolejkach po bilety.

Linki do stron z informacjami o Wenecji

Wszystko o karcie Weneckiej, która obejmuje również transport przeczytacie tu
http://www.veneziaunica.it/en/content/how-it-works

Aktualne informacje i mapa połączeń na poniższych stronach w języku angielskim

http://actv.avmspa.it/en

http://www.wenecja24.info/komunikacja-miejska/tramwaje-wodne

w języku angielskim bardzo dokładna strona z wszelkimi informacjami
http://europeforvisitors.com/venice/articles/vaporetto_routes.htm


Chcecie wiedzieć kiedy pojawi się kolejny wpis? Odsyłam was do obserwowania/polubienia naszej strony na facebooku, tam umieszczam info o nowych wpisach (link w pasku bocznym, lub na dole przy przeglądaniu strony na telefonie)

Jeżeli byliście w tych samych miejscach i chcecie podzielić się swoimi wrażeniami, albo macie jakieś pytania, formularz komentarzy znajdziecie poniżej. 

Aby wasz komentarz nie został potraktowany jak spam, podpiszcie go! Wystarczy imię, lub nick.6 komentarzy:

 1. Czy płaciliście za wstęp do Wenecji? Miała być wprowadzona taka opłata.

  OdpowiedzUsuń
 2. My nie płaciliśmy. Ten projekt został przyjęty niedawno, a opłaty za wstęp do Wenecji będą obowiązywały dopiero od 01 września 2019. Na początku będzie to 3 euro, a potem od 2020 od 3 euro w niskim sezonie do 10 euro w wysokim sezonie. Jeżeli będziesz mieszkała w hotelu w Wenecji w wyznaczonym obszarze, nie będziesz musiała wnosić tej opłaty.

  Jedziesz do Wenecji pierwszy raz?

  My właśnie zastanawiamy się, czy wpaść do Wenecji po raz kolejny :)jesteśmy w trakcie kolejnego road tripu, w tym roku znowu Włochy, tym razem północne...

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy jest sezon wysoki? Wybieramy się we wrześniu na wypasiony camping Sant Angelo na Lido di Jesolo i stamtąd do Wenecji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem jak zdefiniują wysoki sezon w Wenecji.

   Wiem jedynie, że od 01 lipca 2020 będzie opłata za wstęp do Wenecji w wysokości od 3 do 6 euro, a w wysokim sezonie 8 euro od osoby. Z tej opłaty będą zwolnione dzieci do lat 6 i osoby mieszkające w hotelach w Wenecji i przybywające do Wenecji w celach biznesowych, naukowych, lub rodzinnych.

   Usuń
 4. Jak dokładnie zrobił Pani Mąż tę nocną wycieczkę? Są promy po zmroku z Punta Sabbioni do Wenecji i z powrotem? I te autobusy pomiędzy campingami a portem wieczorne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z autobusami to nie wiem, bo nasz camping był w odległości krótkiego spaceru od przystanków.
   jeżeli chodzi o tramwaje wodne (vaporetto) to kursują one nawet do 23.00 i później, a oprócz tego są tramwaje nocne (notturno)

   możesz sprawdzić rozkład np vaporetto no 14 z Punta Sabbioni na stronie actv - link w moim poście

   Usuń

Copyright © 2016 tu byliśmy , Blogger