""

10/06/2017

Wenecja z dziećmi

Wenecja była pierwszym przystankiem podczas naszej ubiegłorocznej objazdówki po północnych Włoszech i Toskanii. Miałam mieszane uczucia odnośnie tego, czy warto jest zabierać dzieci latem do  miasta, które w sezonie wakacyjnym zalewa fala turystów. Gdzie tam fala - morze!

Ale dałam się przekonać i ... okazało się, że to właśnie Wenecję dzieciaki zapamiętały najlepiej z całego wyjazdu, nie miasteczka Cinque Terre, nie Florencję, San Gimignano, czy jezioro Garda, ale właśnie Wenecję.
Zastanawiałam się, dlaczego jedni wyjeżdżając z Wenecji są nią oczarowani, a inni przyrzekają sobie, że już nigdy tu nie wrócą. Niewątpliwie, Wenecja to miasto o wielu twarzach.

Przede wszystkim Wenecja to raj dla fotografów, nie tylko dla profesjonalistów, ale również dla amatorów. To miasto bardzo ciekawe wizualnie, kolorystycznie, z niekończącą się listą tematów do zdjęć. Wenecja jest miastem idealnym na romantyczny weekend tylko we dwoje, ale czy zwiedzanie Wenecji latem z dziećmi ma sens?


Wenecja z niemowlakiem czy starszakiem latem?

Jeżeli rozważacie wyjazd do Wenecji z niemowlakiem, czy bardzo małym dzieckiem musicie wziąć pod uwagę to, że istotą Wenecji są wąskie uliczki, przejścia nad kanałami, liczne mostki (bardzo liczne mostki!) i równie liczne schodki.

Przede wszystkim niezbędna będzie chusta, nosidło, albo ostatecznie ... kondycja i silne ramiona. Oczywiście widziałam w Wenecji rodziców przenoszących spacerówki przez dziesiąty z kolei mostek, ale myślę, że latem przy 30 kilku stopniowym upale byli równie szczęśliwi jak turyści pokonujący te mostki z walizami, w których mógłby się zmieścić dorosły człowiek.

Pamiętajcie też, że małe dzieci słabo znoszą upały i naprawdę nie będzie ich interesować to, że wy macie ambitne plany dokładnego zwiedzenia Wenecji. Dlatego musicie sprytnie zaplanować cały dzień tak, by nie zamęczyć siebie i dzieci. Czasem mniej znaczy więcej!

A co ze zwiedzaniem Wenecji latem ze starszymi dziećmi, takim, które nie potrzebują wózka, czy spacerówki ? Tu już mogę powiedzieć zdecydowanie tak, a jeżeli rozważycie poniższe wskazówki to może okazać się, że wasze dzieci będą długo wspominać wspólną wyprawę do Wenecji.

Na początek odpowiedzcie sobie na pytanie: Czy muzea i wnętrza kościołów powinny stanowić podstawę zwiedzania Wenecji z dziećmi latem?

Moim zdaniem rajd po muzeach z dziećmi w sezonie turystycznym, gdy temperatura często przekracza 30 stopni w cieniu, mija się z celem, no chyba, że jesteście jako rodzice mocno związani ze sztuką i wasze dzieci również interesują się historią sztuki i architektury.

Ranne ptaszki… 

To co w takim razie pokazać dzieciom, jeżeli nie muzea i galerie? Jak i co pokazać dzieciom w Wenecji w 24 godziny?

Spacerowanie po Wenecji i odkrywanie jej zakamarków, uliczek, mostków jest wystarczająco atrakcyjne, by wasze dzieci się nie nudziły. W końcu to miasto na wodzie - niepodobne do żadnego, które wcześniej widziały. Dodatkowo, w Wenecji większość głównych atrakcji turystycznych jest ,,po drodze" i nawet bez konkretnego planu zobaczycie większość z nich.

Zdecydowanie polecam wam zacząć zwiedzanie Wenecji z dziećmi wcześnie rano (6.30-7.30) Wszystkie najbardziej znane zabytki Wenecji skupiają się w dzielnicy San Marco w, jakżeby inaczej, okolicach placu Świętego Marka. Dlatego to tam warto zacząć zwiedzanie, zanim plac się zapełni.

Będziecie mieli świetną okazję podziwiać Bazylikę św Marka i pałac Dożów w porannym słońcu, poszukać posągów lwów weneckich nie przedzierając się przez tłumy innych turystów. Nie zapomnijcie też o Ponte de Sospiri (Moście Westchnień)

Panoramę Wenecji i świetny widok na plac św Marka zobaczycie z dzwonnicy (Campanilla) przy placu. Polecamy wam wjazd windą na dzwonnicę po otwarciu tejże (8.00)

Warto jest przepłynąć Canale Grande gondolą, lub vaporetto, byle nie w godzinach szczytu.

Bez wątpienia polecam wam spacer z dziećmi po Wenecji nocą. Więcej informacji znajdziecie w dalszej części wpisu.

wskazówka: Dzieciom na pewno spodobają się opowieści o symbolice masek weneckich i odnajdywanie takich masek na wystawach. 


Plac św Marka w godzinach porannych

Dlaczego polecamy wizytę w Wenecji bardzo rano?   Wiecie, o której z przyjemnego czerwcowego, czy lipcowego poranka w Wenecji robi się skwar nie do wytrzymania, otóż około 11.00, w sierpniu pewnie jeszcze wcześniej. Dlaczego więc nie zrobić wyjątku i nie wstać wcześniej tak, by zwiedzanie Wenecji rozpocząć około 7.00, a może nawet przed 7.00? Około 7.00 większość osób podróżująca vaporetto razem z nami to byli miejscowi spieszący się do pracy. Gdy wysiedliśmy powietrze było jeszcze rześkie, a straganiarze właśnie otwierali swe stoiska. Nieliczni turyści wałęsali się tu i tam i kontrast między tym co zapamiętaliśmy z dnia poprzedniego był olbrzymi. Wcześnie rano zobaczycie Wenecję z zupełnie innej strony.

Wskazówka: W części pierwszej (  Wenecja informacje praktyczne ) dowiedzieliście się dlaczego warto korzystać z transportu publicznego ACTV, ile kosztują bilety,  czym jest Karta Wenecka i dlaczego warto wstać wcześnie rano jeżeli wybieracie się do Wenecji w szczycie sezonu turystycznego.Wenecja nocą

Tak jak polecamy zwiedzanie Wenecji wcześnie rano, tak też polecamy wizytę  w Wenecji nocą. Późnym wieczorem, gdy zapada zmrok i muzycy rozpoczynają swoje koncerty w tutejszych restauracjach przy placu świętego Marka, Wenecja rozświetla się tysiącem świateł, które odbijając się w wodzie tworzą niesamowity klimat. Gdybyśmy wcześniej o tym wiedzieli zabralibyśmy dzieciaki na wieczorną przechadzkę po Wenecji – po pierwsze chłodniej, po drugie mniej tłoczno, chyba jedynym minusem byłaby gorsza okazja do robienia zdjęć, ale to można zawsze sobie odbić z samego ranka.Zwiedzanie Wenecji w jeden dzień 


Jak już wiecie Wenecję zwiedzaliśmy pod koniec czerwca przeznaczając na to jeden dzień, dlatego postanowiliśmy po prostu chłonąć atmosferę tego miasta i odpuścić muzea, tym bardziej, że było naprawdę gorąco i kolejki były bardzo zniechęcające. Z doświadczenia powiem tak: jeżeli chcecie latem zwiedzać Wenecję z dziećmi wyznaczcie wcześniej trasę z głównymi atrakcjami turystycznymi i po prostu pospacerujcie. W Wenecji wszystko jest „po drodze.” Na waszej trasie nie może zabraknąć następujących punktów:

Plac św Marka (Zaproponujcie dzieciom szukanie posągów słynnych lwów weneckich)
Pałac Dożów (niemal przy placu św Marka)


Most Westchnień - Ponte dei Sospiri z 1614 rokuCiekawostka: Most Westchnień łączy wschodnią ścianę Pałacu Dożów z budynkiem więzienia. Jest to most zamknięty i zadaszony, w środku są dwa korytarze. Można go obejrzeć przy okazji zwiedzania Pałcu Dożów. Nazwa Most Westchnień pochodzi od słowa sospiri, czyli smutne westchnienia. Czyje? Oczywiście więźniów prowadzonych tym mostem na salę sądową i spoglądających na Wenecję często po raz ostatni. Taka romantyczna interpretacja..

Most Złotników - Ponte di Rialto 


Campanilla - Punkt widokowy

widok z Campanilli


Polecamy wjazd windą na dzwonnicę (Campanillę) znajdującą się tuż przy placu św Marka. Akurat trafiliśmy na dodatkową atrakcję w postaci bijących dzwonów tuż nad głowami, nie wiem ile to było decybeli, ale bez zasłoniętych uszu nie można było wytrzymać. Mimo tego polecamy! Najlepiej wcześnie rano.

Im wcześniej wybierzecie się na plac św Marka tym szybciej i bez kolejek, wjedziecie na Campanillę. My ustawiliśmy się w kolejce na 20 minut przed otwarciem kas i weszliśmy po około 10 minutach z kilkunastoma innymi osobami. Dużym plusem był brak grup zorganizowanych o tak wczesnej porze.

wskazówka: duże wycieczki, grupy zorganizowane zazwyczaj około 8.00 -9.00 są wciąż w hotelach na śniadaniach - wykorzystajcie ten fakt i wstańcie wcześnie rano.

Canale Grande

Polecamy przepłynięcie Canale Grande, bo warto zobaczyć Wenecję z tej perspektywy. Podążając za jedną z rad zdecydowaliśmy przepłynąć Canale Grande vaporetto linią 1 (wersja ekonomiczna) i szczerze mówiąc to nie wspominam tego najlepiej. Być może dlatego, że była to najgorsza możliwa godzina 16-17 i było bardzo tłoczno i gorąco.

Postanowiliśmy zająć miejsce na dziobie i przyznam, że moim zdaniem latem jest to słaby pomysł, chyba, że nie przeszkadza wam mocno grzejące słońce. Tramwaje wodne są w sezonie zatłoczone, na dziobie można zająć tylko miejsca siedzące, które można zliczyć na palcach. Linia numer 1 przepływa cały Canale Grande, niestety zatrzymuje się co chwilę i przyznam, że nie polecam takiej atrakcji w upalne popołudnie.

W wersji droższej zostaje kurs gondolą (ceny 2017) za 80 euro dzienny i 100 euro (nocny 19.00-5.00 rano)

wskazówka: latem zdecydowanie nie polecamy korzystania z tramwajów wodnych z dziećmi w godzinach szczytu, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne.


wskazówka: często gondolierzy którzy mają ostatni kurs do zrobienia oferują zniżki, dlatego jeżeli interesuje was opcja przepłynięcia Canale Grande gondolą to spróbujcie złapać gondolę późnym popołudniem. Nas zaczepił sam gondolier i zachęcał do skorzystania z jego usług za niższą cenę. My zdecydowaliśmy się na transport publiczny.


Wenecja zaskoczyła mnie w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu, również pod kątem czystości miasta. Przeczytałam i słyszałam od znajomych, że zapach miasta, kanałów szczególnie latem nie jest najprzyjemniejszy. Okazało się, że w czasie naszego pobytu (koniec czerwca) zupełnie nie wyczuwało się żadnego nieprzyjemnego zapachu wody z kanałów, było czysto, przynajmniej w miejscach uczęszczanych przez turystów. Powiem więcej, miasta, które odwiedziliśmy na północy Włoch były znacznie czystsze niż miasta bardziej na południu (Florencja, czy La Spezia)

Jeżeli poszukujecie kempingu w pobliżu Wenecji, opis tego, na którym się zatrzymaliśmy znajdziecie TUTAJ.

Warto przeczytać

Linki do stron o Wenecji, które polecam

w języku polskim, bardzo dużo informacji, przydatna stronka
http://www.wenecja24.info/

w języku polskim, informacje na temat historii zabytków i miejsc w Wenecji, sporo zdjęć
http://co-warto-zwiedzic-wenecja.blogspot.com/2014/05/plac-sw-marka-w-wenecji-piazza-san-marco.html

w języku polskim, świetne zdjęcia, subiektywnie o rejsach po Canale Grande
http://www.dalekoniedaleko.pl/rejs-po-canal-grande-atrakcja-taka-sobie/

Wenecja dla turystów w pytaniach i odpowiedziach (angielski)
http://europeforvisitors.com/venice/faq/general-questions.htm

O tym jak dobrze wybrać hotel jadąc do Wenecji również na tej stronie
http://europeforvisitors.com/venice/venice-warning.htmBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 tu byliśmy , Blogger