""

10/06/2017

Wenecja z dziećmi

W części pierwszej (  Wenecja informacje praktyczne ) dowiedzieliście się dlaczego warto korzystać z transportu publicznego ACTV, ile kosztują bilety,  czym jest Karta Wenecka i dlaczego warto wstać wcześnie rano jeżeli wybieracie się do Wenecji w szczycie sezonu turystycznego. Jeżeli zastanawiacie się co warto pokazać dzieciom będąc w Wenecji rzućcie okiem na część drugą. Na końcu wpisu znajdziecie linki do stron o Wenecji, które polecam.

W poniższych wskazówkach bazuję na naszych doświadczeniach z końca czerwca 2017.Wenecja to miasto bardzo ciekawe wizualnie, kolorystycznie, z niekończącą się listą tematów do zdjęć. Miasto idealne również na romantyczny weekend tylko we dwoje. Sprawa ma się inaczej jeżeli rozważacie wyjazd do Wenecji z niemowlakiem, czy bardzo małym dzieckiem.

Jak wiecie, istotą Wenecji są wąskie uliczki, przejścia nad kanałami, liczne mostki i równie liczne schodki. Dlatego moim zdaniem gdy wybieracie się do Wenecji z małym dzieckiem niezbędna będzie chusta, nosidło, albo ... kondycja i silne ramiona. Oczywiście widziałam w Wenecji rodziców przenoszących spacerówki przez dziesiąty z kolei mostek, ale myślę, że latem przy 30 kilku stopniowym upale byli równie szczęśliwi jak turyści pokonujący te mostki z walizami, w których mógłby się zmieścić dorosły człowiek.  Pamiętajcie też, że małe dzieci słabo znoszą upały i naprawdę nie będzie ich interesować to, że wy macie ambitne plany dokładnego zwiedzenia Wenecji.

A co ze zwiedzaniem Wenecji latem ze starszymi dziećmi, takim, które nie potrzebują wózka, czy spacerówki ? Tu już mogę powiedzieć zdecydowanie tak, a jeżeli rozważycie poniższe wskazówki to może okazać się, że wasze dzieci będą długo wspominać wspólną wyprawę do Wenecji.

Wskazówka: Czy muzea i wnętrza kościołów powinny stanowić podstawę zwiedzania Wenecji z dziećmi? To zależy. Moim zdaniem rajd po muzeach z dziećmi w sezonie turystycznym, gdy temperatura często przekracza 30 stopni w cieniu, mija się z celem, no chyba, że jesteście jako rodzice mocno związani ze sztuką i wasze dzieci również interesują się historią sztuki i architektury.

Ranne ptaszki…

Plac św Marka w godzinach porannych

To co w takim razie pokazać dzieciom, jeżeli nie muzea i galerie? Z własnego doświadczenia zdecydowanie polecamy wam: spacer po Wenecji wcześnie rano (6.30-7.30) i wjazd windą na dzwonnicę po otwarciu tejże (8.00), spacer po placu św Marka i poszukiwanie lwów weneckich, podziwianie Bazyliki św Marka i pałacu Dożów w porannym słońcu, spacer po Wenecji nocą, wyznaczenie na mapie głównych zabytków i zabawę w odnajdywanie do nich trasy (google maps bardzo przydatne), opowieści o symbolice masek weneckich i odnajdywanie takich masek na wystawach, przepłynięcie Canale Grande gondolą, lub vaporetto, byle nie w godzinach szczytu.

Dlaczego polecamy wizytę w Wenecji bardzo rano?   Wiecie, o której z przyjemnego czerwcowego, czy lipcowego poranka w Wenecji robi się skwar nie do wytrzymania, otóż około 11.00, w sierpniu pewnie jeszcze wcześniej. Dlaczego więc nie zrobić wyjątku i nie wstać wcześniej tak, by zwiedzanie Wenecji rozpocząć około 7.00, a może nawet przed 7.00? Około 7.00 większość osób podróżująca vaporetto razem z nami to byli miejscowi spieszący się do pracy. Gdy wysiedliśmy powietrze było jeszcze rześkie, a straganiarze właśnie otwierali swe stoiska. Nieliczni turyści wałęsali się tu i tam i kontrast między tym co zapamiętaliśmy z dnia poprzedniego był olbrzymi. Wcześnie rano zobaczycie Wenecję z zupełnie innej strony.


Wenecja nocą

Tak jak polecamy zwiedzanie Wenecji wcześnie rano, tak też polecamy wizytę  w Wenecji nocą. Późnym wieczorem, gdy zapada zmrok i muzycy rozpoczynają swoje koncerty w tutejszych restauracjach przy placu świętego Marka, Wenecja rozświetla się tysiącem świateł, które odbijając się w wodzie tworzą niesamowity klimat. Gdybyśmy wcześniej o tym wiedzieli zabralibyśmy dzieciaki na wieczorną przechadzkę po Wenecji – po pierwsze chłodniej, po drugie mniej tłoczno, chyba jedynym minusem byłaby gorsza okazja do robienia zdjęć, ale to można zawsze sobie odbić z samego ranka.Zwiedzanie Wenecji w jeden dzień 


Jak już wiecie Wenecję zwiedzaliśmy pod koniec czerwca przeznaczając na to jeden dzień, dlatego postanowiliśmy po prostu chłonąć atmosferę tego miasta i odpuścić muzea, tym bardziej, że było naprawdę gorąco i kolejki były bardzo zniechęcające. Z doświadczenia powiem tak: jeżeli chcecie latem zwiedzać Wenecję z dziećmi wyznaczcie wcześniej trasę z głównymi atrakcjami turystycznymi i po prostu pospacerujcie. W Wenecji wszystko jest „po drodze.” Na waszej trasie nie może zabraknąć następujących punktów:

Plac św Marka (Zaproponujcie dzieciom szukanie posągów słynnych lwów weneckich)
Pałac Dożów (niemal przy placu św Marka)

Most Westchnień - Ponte dei Sospiri z 1614 rokuCiekawostka: Most Westchnień łączy wschodnią ścianę Pałacu Dożów z budynkiem więzienia. Jest to most zamknięty i zadaszony, w środku są dwa korytarze. Można go obejrzeć przy okazji zwiedzania Pałcu Dożów. Nazwa Most Westchnień pochodzi od słowa sospiri, czyli smutne westchnienia. Czyje? Oczywiście więźniów prowadzonych tym mostem na salę sądową i spoglądających na Wenecję często po raz ostatni. Taka romantyczna interpretacja..

Most Złotników - Ponte di Rialto 

Campanilla - Punkt widokowy
widok z Campanilli


Polecamy wjazd windą na dzwonnicę (Campanillę) znajdującą się tuż przy placu św Marka. Akurat trafiliśmy na dodatkową atrakcję w postaci bijących dzwonów tuż nad głowami, nie wiem ile to było decybeli, ale bez zasłoniętych uszu nie można było wytrzymać. Mimo tego polecamy! Najlepiej wcześnie rano.

Im wcześniej wybierzecie się na plac św Marka tym szybciej i bez kolejek, wjedziecie na Campanillę. My ustawiliśmy się w kolejce na 20 minut przed otwarciem kas i weszliśmy po około 10 minutach z kilkunastoma innymi osobami. Dużym plusem był brak grup zorganizowanych o tak wczesnej porze.

wskazówka: duże wycieczki, grupy zorganizowane zazwyczaj około 8.00 -9.00 są wciąż w hotelach na śniadaniach - wykorzystajcie ten fakt i wstańcie wcześnie rano.

Canale Grande
Polecamy przepłynięcie Canale Grande, bo warto zobaczyć Wenecję z tej perspektywy. Podążając za jedną z rad zdecydowaliśmy przepłynąć Canale Grande vaporetto linią 1 (wersja ekonomiczna)

Postanowiliśmy zająć miejsce na dziobie i przyznam, że moim zdaniem latem jest to słaby pomysł, chyba, że nie przeszkadza wam mocno grzejące słońce. Tramwaje wodne są w sezonie zatłoczone, na dziobie można zająć tylko miejsca siedzące, które można zliczyć na palcach. Linia numer 1 przepływa cały Canale Grande, niestety zatrzymuje się co chwilę i przyznam, że nie polecam takiej atrakcji w upalne popołudnie.

W wersji droższej zostaje kurs gondolą (ceny 2017) za 80 euro dzienny i 100 euro (nocny 19.00-5.00 rano)


Wskazówka: często gondolierzy którzy mają ostatni kurs do zrobienia oferują zniżki, dlatego jeżeli interesuje was opcja przepłynięcia Canale Grande gondolą to spróbujcie złapać gondolę późnym popołudniem. Nas zaczepił sam gondolier i zachęcał do skorzystania z jego usług za niższą cenę. My zdecydowaliśmy się na transport publiczny.


Wenecja zaskoczyła mnie w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu, również pod kątem czystości miasta. Przeczytałam i słyszałam od znajomych, że zapach miasta, kanałów szczególnie latem nie jest najprzyjemniejszy. Okazało się, że w czasie naszego pobytu (koniec czerwca) zupełnie nie wyczuwało się żadnego nieprzyjemnego zapachu wody z kanałów, było czysto, przynajmniej w miejscach uczęszczanych przez turystów. Powiem więcej, miasta, które odwiedziliśmy na północy Włoch były znacznie czystsze niż miasta bardziej na południu (Florencja, czy La Spezia)

Jeżeli poszukujecie kempingu w pobliżu Wenecji, opis tego, na którym się zatrzymaliśmy znajdziecie TUTAJ.

Warto przeczytać

Linki do stron o Wenecji, które polecam

w języku polskim, bardzo dużo informacji, przydatna stronka
http://www.wenecja24.info/

w języku polskim, informacje na temat historii zabytków i miejsc w Wenecji, sporo zdjęć
http://co-warto-zwiedzic-wenecja.blogspot.com/2014/05/plac-sw-marka-w-wenecji-piazza-san-marco.html

w języku polskim, świetne zdjęcia, subiektywnie o rejsach po Canale Grande
http://www.dalekoniedaleko.pl/rejs-po-canal-grande-atrakcja-taka-sobie/

Wenecja dla turystów w pytaniach i odpowiedziach (angielski)
http://europeforvisitors.com/venice/faq/general-questions.htm

O tym jak dobrze wybrać hotel jadąc do Wenecji również na tej stronie
http://europeforvisitors.com/venice/venice-warning.htmBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 tu byliśmy , Blogger