""

10/06/2017

Wenecja z dziećmi

Miałam mieszane uczucia odnośnie tego, czy warto jest zabierać dzieci latem do  miasta, które w sezonie wakacyjnym zalewa fala turystów. Gdzie tam fala - morze!

Ale dałam się przekonać i ... okazało się, że to właśnie Wenecję dzieciaki zapamiętały najlepiej z całego 3-tygodniowego wyjazdu. A miały w czym wybierać, bo podczas naszego włoskiego roadtipu zobaczyliśmy też i miasteczka Cinque Terre, Florencję, Sienę,  San Gimignano i jezioro Garda. 

O całej naszej trasie możecie przeczytać tutaj: Nasze podróże z dziećmi: Włochy.
Zastanawiałam się, dlaczego jedni wyjeżdżając z Wenecji są nią oczarowani, a inni przyrzekają sobie, że już nigdy tu nie wrócą. Niewątpliwie, Wenecja to miasto o wielu twarzach.

Przede wszystkim to raj dla fotografów, nie tylko dla profesjonalistów, ale również dla amatorów, miasto bardzo ciekawe wizualnie, kolorystycznie, z niekończącą się listą tematów do zdjęć. 
Wenecja to miasto idealne również na romantyczny weekend tylko we dwoje, ale czy zwiedzanie Wenecji latem z dziećmi ma sens?


Wenecja z niemowlakiem?


Ci z was, którzy znają Wenecję wiedzą, że poruszanie się po tym mieście jest bardzo specyficzne. Istotą Wenecji są wąskie uliczki, przejścia nad kanałami, liczne mostki (bardzo liczne mostki!) i równie liczne schodki.

Jeżeli planujecie wyjazd do Wenecji z niemowlakiem, lub małym dzieckiem to ze spacerówką sobie nie pospacerujecie :). Przyda się wam chusta, lub nosidło. Spacerówka, czy wózek, jeżeli są dla was niezbędne, musiałyby być jak najlżejsze.

Oczywiście widziałam w Wenecji rodziców przenoszących spacerówki przez dwudziesty z kolei mostek, ale myślę, że latem przy 30 kilku stopniowym upale byli równie szczęśliwi jak turyści przedzierający się przez tłum i pokonujący te mostki z walizami, w których mógłby się zmieścić dorosły człowiek.

Gdy wyjeżdżacie do Wenecji z niemowlakiem, pamiętajcie też, że małe dzieci słabo znoszą upały i naprawdę nie będzie ich interesować to, że wy macie ambitne plany dokładnego zwiedzenia Wenecji. Przy planowaniu zwiedzania kierujcie się tym, że czasem mniej znaczy więcej!


Ranne ptaszki…24 godziny w Wenecji

Zwiedzanie Wenecji latem ze starszymi dziećmi, takim, które nie potrzebują wózka, czy spacerówki jest znacznie łatwiejsze. Niestety w sezonie wakacyjnym Wenecja i inne włoskie miasta przeżywają prawdziwy najazd turystów.

Jednak gdy żar leje się z nieba i temperatura w cieniu często przekracza 30 stopni, niewielu dzieciom spodoba się rajd po muzeach, czy galeriach. Tym bardziej, że małe dzieci oglądające świat z wysokości metra są w tłumie w sytuacji, hmm  mało komfortowej. 

Spróbujcie wyobrazić sobie ten las nóg wokół. Cóż, prawda jest taka, że nawet najbardziej wyjątkowe i cenne wnętrza kościołów z pewnością przegrają u dzieci w konfrontacji z zabawą na zjeżdżalniach wodnych. Do tego dochodzi czas oczekiwania w kolejkach po bilety. 

Moim zdaniem jeżeli zależy wam na tym, by latem w Wenecji zobaczyć też tutejsze muzea i galerie musicie zdecydować się na absolutne minimum i rezerwować bilety online.

To co w takim razie pokazać dzieciom, jeżeli nie muzea i galerie? 

Spacerowanie po Wenecji i odkrywanie jej zakamarków, uliczek, mostków jest wystarczająco atrakcyjne, by wasze dzieci się nie nudziły. W końcu to miasto na wodzie - niepodobne do żadnego, które wcześniej widziały.

Dodatkowo, w Wenecji większość głównych atrakcji turystycznych jest ,,po drodze" i nawet bez konkretnego planu zobaczycie większość z nich. Zwiedzanie Wenecji z dziećmi zacznijcie wcześnie rano (6.30-7.30) w dzielnicy San Marco. Wszystkie najbardziej znane zabytki Wenecji skupiają się właśnie w tej dzielnicy w okolicach placu Świętego Marka. Dlatego to tam warto zacząć zwiedzanie, zanim plac się zapełni.

Będziecie mieli świetną okazję podziwiać Bazylikę św Marka i pałac Dożów w porannym słońcu, poszukać posągów lwów weneckich nie przedzierając się przez tłumy innych turystów. Nie zapomnijcie też o odnalezieniu Ponte dei Sospiri (Moście Westchnień)

Panoramę Wenecji i świetny widok na plac św Marka zobaczycie z dzwonnicy (Campanilla) przy placu. Polecamy wam wjazd windą na dzwonnicę po jej otwarciu  (8.00) więcej szczegółów niżej.

Warto jest przepłynąć Canale Grande gondolą, lub vaporetto, byle nie w godzinach szczytu.

Bez wątpienia polecam wam spacer z dziećmi po Wenecji nocą. Więcej informacji znajdziecie w dalszej części wpisu.

wskazówka: Spacer po Wenecji możecie urozmaicić dzieciom opowieściami o symbolice masek weneckich. Możecie nawet przygotować im jakieś zadania podczas których dzieci będą szukać konkretnych masek na wystawach. 


Plac św Marka w godzinach porannych
Zwiedzanie Wenecji wcześnie rano to bardzo dobry pomysł. W lipcu już około 11.00 z przyjemnego, rześkiego poranka robi się skwar nie do wytrzymania. W sierpniu pewnie jeszcze wcześniej. 

My do Wenecji pierwszego dnia dotarliśmy około 13.00, a ponieważ kupiliśmy 24 godzinne bilety ACTV,  na następny dzień zaplanowaliśmy właśnie wycieczkę poranną. Około 7.00 większość osób podróżująca vaporetto razem z nami to byli miejscowi spieszący się do pracy. Gdy wysiedliśmy powietrze było jeszcze rześkie, a straganiarze właśnie otwierali swe stoiska. Nieliczni turyści wałęsali się tu i tam i kontrast między tym co zapamiętaliśmy z dnia poprzedniego był olbrzymi. Wcześnie rano zobaczycie Wenecję z zupełnie innej strony.

Wskazówka: o biletach 24-godzinnych przeczytacie w części pierwszej (  Wenecja informacje praktyczne ) Dowiedie się w niej dlaczego warto korzystać z transportu publicznego ACTV, ile kosztują bilety i  czym jest Karta Wenecka.Wenecja nocą

Tak jak polecamy zwiedzanie Wenecji wcześnie rano, tak też polecamy wizytę  w Wenecji nocą. Późnym wieczorem, gdy zapada zmrok i muzycy rozpoczynają swoje koncerty w tutejszych restauracjach przy placu świętego Marka, Wenecja rozświetla się tysiącem świateł, które odbijając się w wodzie tworzą niesamowity klimat. 

Zwiedzanie Wenecji nocą ma w sobie coś magicznego. Niestety przekonał się o tym tylko mąż, bo dzieci były wykończone po całym upalnym dniu spacerowania po mieście.  Gdybyśmy mieli jeszcze raz odwiedzić Wenecję latem z pewnością zabralibyśmy dzieciaki na wieczorny spacer po Wenecji – po pierwsze chłodniej, po drugie mniej tłoczno.

Chyba jedynym minusem byłaby gorsza okazja do robienia zdjęć, ale to można zawsze sobie odbić z samego ranka.Zwiedzanie Wenecji w jeden dzień 


Jak już wiecie Wenecję zwiedzaliśmy pod koniec czerwca przeznaczając na to jeden dzień, dlatego postanowiliśmy po prostu chłonąć atmosferę tego miasta i odpuścić muzea, tym bardziej, że było naprawdę gorąco i kolejki były bardzo zniechęcające. 

Z doświadczenia powiem tak: jeżeli chcecie latem zwiedzać Wenecję z dziećmi wyznaczcie wcześniej trasę z głównymi atrakcjami turystycznymi i po prostu pospacerujcie. W Wenecji wszystko jest „po drodze.” Na waszej trasie nie może zabraknąć następujących punktów:

Plac św Marka (Zaproponujcie dzieciom szukanie posągów słynnych lwów weneckich)

Pałac Dożów (niemal przy placu św Marka)


Most Westchnień - Ponte dei Sospiri z 1614 rokuCiekawostka: Most Westchnień łączy wschodnią ścianę Pałacu Dożów z budynkiem więzienia. Jest to most zamknięty i zadaszony, w środku są dwa korytarze. Można go obejrzeć przy okazji zwiedzania Pałcu Dożów. Nazwa Most Westchnień pochodzi od słowa sospiri, czyli smutne westchnienia. Czyje? Oczywiście więźniów prowadzonych tym mostem na salę sądową i spoglądających na Wenecję często po raz ostatni. Taka romantyczna interpretacja..

Most Złotników - Ponte di Rialto 


Campanilla - Punkt widokowy

widok z Campanilli


Polecamy wjazd windą na dzwonnicę (Campanillę) znajdującą się tuż przy placu św Marka. Akurat trafiliśmy na dodatkową atrakcję w postaci bijących dzwonów tuż nad głowami, nie wiem ile to było decybeli, ale bez zasłoniętych uszu nie można było wytrzymać. Mimo tego polecamy! Najlepiej wcześnie rano.

Im wcześniej wybierzecie się na plac św Marka tym szybciej i bez kolejek, wjedziecie na Campanillę. My ustawiliśmy się w kolejce na 20 minut przed otwarciem kas i weszliśmy po około 10 minutach z kilkunastoma innymi osobami. Dużym plusem był brak grup zorganizowanych o tak wczesnej porze.

wskazówka: duże wycieczki, grupy zorganizowane zazwyczaj około 8.00 -9.00 są wciąż w hotelach na śniadaniach - wykorzystajcie ten fakt i wstańcie wcześnie rano.

Canale Grande: gondola, czy vaporetto?

Jeżeli coś warto zrobić w Wenecji, to na pewno zobaczyć miasto z perspektywy kanałów.
Podążając za jedną z internetowych wskazówek zdecydowaliśmy przepłynąć Canale Grande vaporetto linią 1 (wersja ekonomiczna) i szczerze mówiąc to nie wspominam tego najlepiej. 
Być może dlatego, że była to najgorsza możliwa godzina 16-17 i było bardzo tłoczno i gorąco.

Postanowiliśmy zająć miejsce na dziobie i przyznam, że moim zdaniem latem jest to słaby pomysł, chyba, że nie przeszkadza wam mocno grzejące słońce. Tramwaje wodne są w sezonie zatłoczone, na dziobie można zająć tylko miejsca siedzące, które można zliczyć na palcach. Linia numer 1 przepływa cały Canale Grande, niestety zatrzymuje się co chwilę i przyznam, że nie polecam takiej atrakcji w upalne popołudnie.

W wersji droższej zostaje kurs gondolą. Cena rejsu gondolą jest ustalana odgórnie przez miasto, chociaż zdarza się, że nie jest to respektowane.  W 2018 30-minutowa przejażdżka gondolą w ciągu dnia kosztowała 80 euro, a od 19.00 i w nocy do 5.00 rano, 100 euro. 

Przy czym płaci się za gondolę niezależnie, czy płyną 2, 3 osoby, czy jest pełny skład, czyli 6 osób.
Powstałą nawet aplikacja (Kishare), która pozwala łączyć turystów w grupy 6 osobowe, by zmniejszyć koszt takiego rejsu, ale... moim zdaniem może się to sprawdzić w przypadku singli, którzy szukają niskobudżetowych rozwiązań. 

W sumie ile razy w życiu przepłyniecie się gondolą z gondolierem na wyłączność :)?
To trochę tak jak ze spływem w polskich Pieninach po Dunajcu - doświadczenie jednorazowe, a tym samym dobrze jest zadbać o jego jakość.   


wskazówka: latem zdecydowanie nie polecamy korzystania z tramwajów wodnych z dziećmi w godzinach szczytu, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne.


wskazówka: często gondolierzy którzy mają ostatni kurs do zrobienia oferują zniżki, dlatego jeżeli interesuje was opcja przepłynięcia Canale Grande gondolą to spróbujcie złapać gondolę późnym popołudniem. Nas zaczepił sam gondolier i zachęcał do skorzystania z jego usług za niższą cenę. My zdecydowaliśmy się na transport publiczny.


Wenecja zaskoczyła mnie w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu, również pod kątem czystości miasta. Przeczytałam i słyszałam od znajomych, że zapach miasta, kanałów szczególnie latem nie jest najprzyjemniejszy. Okazało się, że w czasie naszego pobytu (koniec czerwca) zupełnie nie wyczuwało się żadnego nieprzyjemnego zapachu wody z kanałów, było czysto, przynajmniej w miejscach uczęszczanych przez turystów. Powiem więcej, miasta, które odwiedziliśmy na północy Włoch były znacznie czystsze niż miasta bardziej na południu (Florencja, czy La Spezia)

Jeżeli poszukujecie kempingu w pobliżu Wenecji, opis tego, na którym się zatrzymaliśmy znajdziecie TUTAJ.

Warto przeczytać

Linki do stron o Wenecji, które polecam

w języku polskim, bardzo dużo informacji, przydatna stronka
http://www.wenecja24.info/

w języku polskim, informacje na temat historii zabytków i miejsc w Wenecji, sporo zdjęć
http://co-warto-zwiedzic-wenecja.blogspot.com/2014/05/plac-sw-marka-w-wenecji-piazza-san-marco.html

w języku polskim, świetne zdjęcia, subiektywnie o rejsach po Canale Grande
http://www.dalekoniedaleko.pl/rejs-po-canal-grande-atrakcja-taka-sobie/

Wenecja dla turystów w pytaniach i odpowiedziach (angielski)
http://europeforvisitors.com/venice/faq/general-questions.htm

O tym jak dobrze wybrać hotel jadąc do Wenecji również na tej stronie
http://europeforvisitors.com/venice/venice-warning.htm2 komentarze:

 1. Dziękuję za konkretny wpis. Właśnie planujemy jednodniowa wycieczkę do Wenecji, zaryzykujemy i zabierzemy wózek dla naszego 2,5 latka. Mamy nadzieję, że wrażenia po zwiedzaniu miasta będą bezcenne;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla 2,5latka to pewnie lekka spacerówka - dacie radę :) zresztą przyda się, gdy maluszkowi zechce się spać.

  Po więcej wartościowych, konkretnych informacji możesz wpaść do Renaty, która od ponad 20 lat mieszka w okolicach Wenecji i jak sama pisze kocha Wenecję. Zresztą zgadzam się w 100% z tym co napisała w tym poście https://www.kalejdoskoprenaty.com/2018/04/dlaczego-kocham-wenecje.html

  Znajdziesz tam też linki do innych wpisów Renaty o Wenecji - warto poczytać!:)

  Po powrocie wpadnij podzielić się wrażeniami - myślę, że mogą się przydać dla innych rodziców 2-3 latków :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 tu byliśmy , Blogger