""

8/16/2018

Legoland niemiecki, czy duński?

Nasze dzieci bardzo dobrze wspominały pierwszą wizytę w Legolandzie w Danii, gdzie byliśmy dwa lata temu. W tym roku postanowiliśmy zrobić im niespodziankę i jadąc do Normandii zatrzymaliśmy się w niemieckim Legolandzie w Günzburg.

Zastanawiałam się, czy i tym razem dzieciom się spodoba. Nasza 7 letnia córka była w idealnym wieku na wizytę w Legolandzie, ale Piotrek miał już 11 lat i obawiałam się, że atrakcje w Legolandzie mogą wydać mu się niezbyt ciekawe. Postanowiliśmy zaryzykować, wierząc, że przecież klocki Lego podobają się dzieciom bez względu na wiek.

wejście główne Legoland Billund


To fakt, nie jest łatwo zachować tę świeżość spojrzenia i oceny, gdy już raz coś przeżyłeś. Zazwyczaj patrzymy na kolejne doświadczenie porównując je do tego pierwszego. Tak też było w moim przypadku – na Legoland w Gunzburg patrzyłam przez pryzmat Legolandu w Billund, dlatego w mojej ocenie pojawi się sporo porównań do Legolandu duńskiego.

Który Legoland jest większy niemiecki, czy duński?

Legoland Billund wydawał mi się zdecydowanie większy. Napisałam ,,wydawał się,” bo gdy sprawdziłam powierzchnię obu parków okazało się, że Legoland w Gunzburg zajmuje ponad 42ha, a Legoland w Billund tylko 14ha.

Być może w niemieckim Legolandzie doliczane są atrakcje w postaci placów zabaw i wioski Lego.. Tego nie wiem, wiem jednak, że większość osób, które były w Billund ocenia tamtejszy Legoland jako większy (być może z powodu ilości atrakcji)  i ja jestem jedną z nich.W sumie oznacza to, że jeżeli chcecie, by wasze dzieci skorzystały ze wszystkich atrakcji w Billund i bez żalu, że to już koniec, a za to z uczuciem przesytu wyszły z Legolandu – będziecie potrzebować dwóch dni na wizytę. W niemieckim Legolandzie w mojej ocenie, jeden dzień wystarczy, szczególnie dla starszych dzieci. Oczywiście wszystko zależy od kolejek – jeżeli będzie mnóstwo ludzi sporo czasu spędzicie stojąc w kolejkach.

Na zdjęciach możecie zobaczyć barierki ustawione, by zapanować nad chaosem kolejek. My byliśmy z dziećmi w poniedziałek pod koniec czerwca i w zasadzie nigdzie długo nie czekaliśmy, za wyjątkiem kolejki do the Great Lego Race (nowość otwarta w marcu tego roku)

Który Legoland jest lepszy?

Trudno jest jednoznacznie ocenić, który Legoland jest lepszy, bo każda rodzina ma inne potrzeby i każdemu dziecku podoba się co innego. Gdybym miała jednak wybrać Legoland, który mogłabym odwiedzić z dziećmi ponownie byłby to Legoland w Danii. Dlaczego?

Przede wszystkim ilość atrakcji dla starszych dzieci jest trochę większa. Poza tym bardzo dobrze kojarzy mi się Dania (nasz road trip z 2016) i być może dlatego Legoland w Billund również kojarzy mi się lepiej. W Gunzburg byliśmy tylko przejazdem.
 

Który Legoland jest tańszy (bilety, zakwaterowanie)?

Dania, tak jak i inne kraje skandynawskie, jest droga. Zarówno koszty biletów, zakwaterowania, czy wyżywienia będą wyższe. Jednak dużym plusem Legolandu w Danii jest bliskość lotniska w Billund.

Dla wielu rodzin, którym uda się kupić bilety lotnicze w korzystnych cenach, wyjazd do Legoland Billund może się okazać nawet tańszy, a przynajmniej porównywalny cenowo z przejazdem autem do Gunzburg. Lotnisko w Billund jest oddalone o około 2 i pół km (1,5 mili) od Legolandu, tak więc można ten dystans pokonać nawet spacerem, lub zapłacić za bilet i dojechać autobusem.

Do Legolandu w Gunzburg najłatwiej i najtaniej jest dotrzeć samochodem, bo najbliższe lotniska (Stuttgart, czy Monachium) są oddalone aż o około godzinę jazdy od Gunzburg. Dla tych z was, którzy biorą pod uwagę tylko lot - istnieje możliwość zamówienia transferu z lotniska kontaktując się bezpośrednio z Legoland w Gunzburg, ale wówczas konieczna jest wcześniejsza rezerwacja i są to dodatkowe koszty.

Ile kosztowały nas bilety do Legolandu w Gunzburg? 

W tym roku jeszcze obejmowała nas promocja,  dzięki której bilety dla dzieci otrzymalibyśmy gratis (kupony z katalogu Lego). Płacąc w sumie za dwa bilety jednodniowe dla nas, rodziców, 83euro, bilety dla dwójki dzieci dostalibyśmy gratis. Ale… po rozważeniu wszystkich wariantów okazało się, że najtaniej zapłacimy zatrzymując się na campingu pod Legolandem.

W cenie zakwaterowania na campingu (wiosce Lego) dostaliśmy: pobyt na dwie noce, 4 bilety dwudniowe, oraz …cały Legolandowy entourage: łazienki z motywami Lego i place zabaw na campingu.. W sumie za dwie noce na campingu  i bilety zapłaciliśmy 124 euro (lipiec 2018)

Dodatkowym plusem noclegu na campingu pod Legolandem była odległość od parku: około 10-15 minut spacerem leśną ścieżką od bramek na tyłach Legolandu. Bilety otrzymaliśmy od ręki płacąc za camping.

Wejście na tyłach Legolandu dla gości wioski Lego i campingu


Ścieżka przez las do Legolandu - wygodna dla wózków.

Jaki wiek dzieci jest najbardziej odpowiedni, by odwiedzić Legoland?

Moim zdaniem 6-8 lat to idealny wiek na wizytę w Legolandzie. Wyznacznikiem powinny  być wzrost i wiek. Najlepiej, by dzieci miały 7-8 lat i ponad 120cm (w Billund) i 130 cm (w Gunzburg) wówczas mogą korzystać z większości atrakcji samodzielnie. Młodsze dzieci i dzieci od 100 -120 cm zazwyczaj wchodzą z opiekunem.

Zresztą zobaczcie sami: link do tabeli ograniczeń wzrostu/wieku w Gunzburg (wersja po polsku)
Wersja po angielsku: height and age limits in Legoland Gunzburg

Podczas naszej wizyty w niemieckim Legolandzie większość dzieci odwiedzających park była w wieku 5-8 lat. Nasz 11letni syn był jednym z garstki starszych dzieci jakie widziałam. Na szczęście Piotrek się nie nudził, bo kilka atrakcji było mu zupełnie nieznanych z Legolandu duńskiego. Zresztą zadziałał też efekt ,,odświeżenia wspomnień” z Danii.

słynna ławeczka Lego Friends


Czy atrakcje w Legoland Gunzburg spodobają się dla starszych dzieci?

Myślę, że dla dzieci powyżej 11/12 roku życia wizyta w Legolandzie w Gunzburg może okazać się nie tak atrakcyjna jak dla dzieci 7-9 i młodszych.

Dla starszych dzieci tak naprawdę są trzy rollercoastery godne uwagi. Jeden z nich to nowość otwarta w marcu tego roku, the Great Lego Race, czyli wielki wyścig Lego. Jest to przejażdżka rollercoasterem w specjalnych goglach VR (dla dzieci od 6 lat) Część osób decydowała się na tę przejażdżkę w wersji klasycznej, bez gogli.

Myślę, że gogle VR będą przyszłością parków rozrywki, bo w połączeniu z rollercoasterami będą zapewniały jeszcze bardziej ekstremalne doznania. Sto lat temu przejażdżka na zwykłej łańcuchowej karuzeli była wyzwaniem i świetną zabawą. Teraz parki rozrywki prześcigają się w instalowaniu coraz szybszych i coraz wyższych rollercoasterów. Pewnie za 20 lat gogle VR będą standardem.

Właśnie ten rollercoaster, the Great Lego Race, cieszył się największą popularnością i właśnie tam czekaliśmy najdłużej w kolejce (około 40 minut) Przejażdżka była krótka, jednak najbardziej ,,ekstremalna” ze wszystkich w Legolandzie. Jednak nie oczekujcie zbyt wiele – ten rollercoaster jest ekstremalny tylko w porównaniu z innymi w Legolandzie, ale mimo wszystko warto spróbować.

Drugim rollercoasterem dostarczającym większej dawki adrenaliny jest Flying Ninjago, gdzie w specjalnych fotelach wiruje się 22 metry nad ziemią.
Trzecim jest Feuerdrache, ale jest to dosyć zwyczajny rollercoaster, chociaż kolejki do niego tworzą się dość długie.Jest jeszcze Power Builder, ale tego nie wypróbowaliśmy.

Co podobało nam się w Gunzburg w porównaniu z  Billund?

Wszyscy fani Lego, którym ciągle brakuje części, kół, przekładni, czy innych wyszukanych elementów konstrukcyjnych znajdą swój raj w….Gunzburg. To było coś niesamowitego znaleźć się w tak wielkim sklepie z klockami Lego NA WAGĘ! Po prostu szaleństwo!


Gdy byliśmy w Legolandzie w Danii można było jedynie skompletować sobie minifigurki, nie było sklepu z klockami Lego sprzedawanymi na wagę. A w Gunzburg? Można było kupić sobie niemal każdy element w każdym kolorze i dowolnej ilości!

Dwa regały części do figurek powalały na kolana – kompletując figurki według własnych pomysłów dzieci (i dorośli) tracili poczucie czasu.W gablocie były dostępne silniczki do bardziej zaawansowanych zestawów, całe komplety minifigurek np. zwierzątek do Lego Friends, okiennice, balustrady, wszystko czego zapragnie twoja konstruktorska dusza.

Można było naprawdę zaszaleć. Byliśmy świadkami jak klient przed nami wydał 1000 euro za to co wybrał! Trochę to trwało zanim zważono mu te wszystkie torebeczki. Zastanawialiśmy się, czy buduje jakieś makiety, czy też później sprzedaje części na sztuki na aukcjach internetowych.

Ale…to nie wszystko! W Gunzburg  jest również duży punkt sprzedaży Lego Duplo na wagę! Niesamowite, że można kupić nawet figurki i zwierzęta Duplo. Jeżeli wasze dziecko marzy o zbudowaniu wielkiego zoo Duplo ze stadem słoni, czy żyraf, albo farmy z prawdziwego zdarzenia – wszystkie brakujące figurki i klocki Duplo kupicie w Gunzburg. NA WAGĘ!


Wskazówka: Przed wejściem do sklepu z klockami warto wyznaczyć dzieciom limity wagowe ;)
Jedna minifigurka +jeden dodatek np. różdżka, miecz, desa surfingowa itp. To koszt 2,49 euro, a zestaw 6 minifigurek 10 euro. Za 100g klocków na wagę zapłacicie 9 euro.W sklepie jest mała waga, na której możecie sprawdzać aktualny ciężar wybranych klocków. Klocki pakuje się do bezpłatnych plastikowych torebek dostępnych w sklepie. Takich jak ta na zdjęciu poniżej:Bardzo fajną atrakcją w Gunzburg, której nie ma w Billund, jest Fabryka Lego. Znajduje się w tym samym budynku, co  sklep Lego z klockami na wagę. Nie jest to wielka fabryka, jak można by sobie wyobrażać, a jedynie wysoka hala z przykładowymi maszynami do produkcji klocków.W Fabryce Lego dzieci zaczynają zwiedzanie od obejrzenia krótkiego filmiku z ludzikami Lego w roli głównej, a później przechodzą do małej hali gdzie w szklanych gablotkach pokazane są mechanizmy tworzenia i malowania klocków Lego.
 
Ciekawe jest to, że maszyny naprawdę pracują i na naszych oczach tworzą się klocki Lego! Dzieci mogły zobaczyć również w jaki sposób mechanicznie sortuje się klocki i jak malowane są minifigurki. Naszym dzieciom bardzo się podobało.

Co jeszcze różni Legoland w Gunzburg od Legolandu w Billund? 

MiniLand, czyli zminiaturyzowane miasta, budynki, znane zabytki i makiety Star Wars  zbudowane z tysięcy klocków Lego. Wydaje mi się, że Miniland w Gunzburg był większy od tego w Billund. Dodatkowo w niemieckim Minilandzie w wielu miejscach przy makietach były przyciski, którymi dzieci mogły uruchamiać pojazdy, czy postaci w danym sektorze, dlatego oglądanie makiet z Lego było dla dzieci ciekawsze.


W Minilandzie w Gunzburg dołożono starań, by makiety ożywić. Wokół makiet rozmieszczono przyciski, dzięki którym dzieci mogą uruchomić jakąś część makiety, ludziki, pojazdy, czy zwierzęta. Oprócz tego w makiety wkomponowane zostały mechanizmy stale poruszające niektórymi elementami. Na zdjęciu poniżej, w wodzie,  możecie zobaczyć tego przykład: mechanizmy wprawiające w ruch łodzie.Naszym dzieciom spodobało się też szukanie złota w złotonośnej ,,rzece". Za 4 euro można było dostać talerz do odławiania złota, a później jak już wasz poszukiwacz złota się znudził, złoto było ważone na szalkach i w nagrodę dziecko dostawało mały zestaw Lego w torebce, albo medal.Podsumowując, uznaliśmy w głosowaniu rodzinnym, że czas, który spędziliśmy w Legolandzie w Gunzburg był bardzo udany. Nam, rodzicom podobał się względny spokój, brak tłumów, brak głośnej muzyki w tle, a dzieciom oczywiście podobały się rollercoastery, atrakcje wodne, fabryka Lego i wielki plac zabaw z drewnianych bali.
Byliśmy też mile zaskoczeni tym, że Legoland w Gunzburg jest położony wśród zieleni i wszystkie kolorowe atrakcje, ponieważ były otoczone drzewami i krzewami, nie były męczące pod względem estetycznym.Więcej informacji znajdziecie bezpośrednio na stronie Legoland Gunzburg https://www.legoland.de/

Oprócz angielskiej, strona niemieckiego Legolandu  ma polską, czeską, włoską i francuską wersję językową.

I na koniec już nie taki straszny Darth Maul ze swoją świtą, schowany za parawanem. Zastanawiam się, ilu czterolatków już przestraszył :)

A waszym dzieciom podobała się wizyta w Legolandzie? Jeżeli dopiero planujecie odwiedzić Legoland w Gunzburg - po powrocie koniecznie dajcie znać w komentarzach, czy nasze wskazówki wam się przydały!
 

  30 komentarzy:

 1. Howdy I am so grateful I found your webpage, I really found
  you by error, while I was looking on Bing for something else, Anyways I am
  here now and would just like to say thank you for a remarkable post and a all round
  enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to read through it all at the moment but
  I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I
  have time I will be back to read a lot more, Please do keep
  up the great jo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thanks!Hope you'll like my other posts too. Keep coming back and share your opinions :)
   If you happen to have any questions on the places we've visited with kids feel free to ask them in the comments too!

   Usuń
 2. I don't even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but certainly you're going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!

  OdpowiedzUsuń
 3. I absolutely love your blog and find a lot of your post's to be just what I'm looking
  for. can you offer guest writers to write content for yourself?

  I wouldn't mind producing a post or elaborating on many of the subjects you write concerning
  here. Again, awesome blog!

  OdpowiedzUsuń
 4. Great site you have got here.. It's difficult to find
  good quality writing like yours nowadays. I seriously appreciate individuals like you!
  Take care!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Keep this going please, great job!

  OdpowiedzUsuń
 6. This article offers clear idea for the new users of blogging, that really how
  to do running a blog.

  OdpowiedzUsuń
 7. I believe what you said made a bunch of sense. But, what about this?
  suppose you were to create a awesome headline?
  I am not saying your content isn't good, but suppose you added a
  headline to possibly get a person's attention? I mean "Legoland w G�nzburg Niemcy"
  is a little boring. You might look at Yahoo's home page and see how they create post headlines to
  grab viewers to open the links. You might try adding a video or a related picture or two
  to grab readers interested about everything've written. Just my opinion, it would bring
  your posts a little livelier.

  OdpowiedzUsuń
 8. I was able to find good info from your articles.

  OdpowiedzUsuń
 9. Keep on working, great job!

  OdpowiedzUsuń
 10. Hey, I think your blog might be having browser
  compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine
  but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, very good blog!

  OdpowiedzUsuń
 11. Good article. I certainly love this website. Keep writing!

  OdpowiedzUsuń
 12. This site was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found
  something which helped me. Thank you!

  OdpowiedzUsuń
 13. I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really
  nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back later
  on. All the best

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. And that's the best feedback I could ever get :) If people like you bookmark my site it means the content is interesting/practical enough to come back later. You've made my day!

   Usuń
 14. Hey! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a
  blog post or vice-versa? My site goes over a lot of the
  same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hey there! What's your site :)? You haven't left your URL. Btw the easiest way to contact us is through our facebook page :)

   Usuń
 15. Normally I don't read post on blogs, however I wish to
  say that this write-up very forced me to take a look at and do it!

  Your writing taste has been amazed me. Thanks,
  quite nice post.

  OdpowiedzUsuń
 16. Hi there! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
  There's a lot of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Thanks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. If you think my posts would be of any help to the folks you know- go ahead and link to my blog.
   btw if a blogger (a beginner like me)reads that someone wants to link to the content on their blog it's like the best reward for the time spent on writing the post :) - thanks.

   Usuń
 17. If you are going for finest contents like myself, simply go to see this website every day
  for the reason that it offers quality contents, thanks

  OdpowiedzUsuń
 18. I'm really enjoying the theme/design of your weblog. Do you ever run into any
  browser compatibility issues? A number of my blog readers have complained about my site not operating
  correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any ideas to help fix this issue?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I'm afraid I can't help you here. I usually check what my blog looks like in different browsers, if your readers complain, sometimes it's just because of minor problems with fonts and sometimes it's the question of the older version of the browser the viewer has. Well, as long as it's readable it's ok with me. btw what's your site?

   Usuń
 19. I'm gone to say to my little brother, that he should
  also visit this blog on regular basis to get updated from newest reports.

  OdpowiedzUsuń
 20. Greetings! Very helpful advice within this article!
  It's the little changes that produce the most significant
  changes. Thanks for sharing!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. It's great you cared to spare some of your time and write a comment! Keep coming back.

   Usuń
 21. Hi colleagues, pleasant piece of writing and fastidious urging commented
  here, I am genuinely enjoying by these.

  OdpowiedzUsuń
 22. Great delivery. Sound arguments. Keep up the great work.

  OdpowiedzUsuń
 23. I'm amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that's both equally educative and interesting, and let me tell
  you, you've hit the nail on the head. The problem is something
  that too few people are speaking intelligently about.
  I am very happy that I found this in my hunt for something concerning
  this.

  OdpowiedzUsuń
 24. Simply want to say your article is as astonishing. The clarity in your put up
  is simply excellent and i could assume you're an expert on this subject.
  Fine along with your permission let me to grasp
  your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks one million and please keep up the enjoyable work.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 tu byliśmy , Blogger