""

3/13/2018

Wakacje we Włoszech: tanio, czy drogo?Planujecie wakacje we Włoszech? Zastanawiacie się ile, mniej więcej, musicie przeznaczyć na zakupy spożywcze i jedzenie w lokalnych trattoriach, czy restauracjach? Dziś podzielę się z wami moimi spostrzeżeniami na temat cen we Włoszech. Jeżeli macie ograniczony budżet wakacyjny, bo ... zarabiacie w złotówkach, koronach czeskich, lub forintach, a nie w euro, jeżeli lubicie mieć wszystko zaplanowane, również wydatki wakacyjne, oraz jeśli jedziecie do Włoch po raz pierwszy - koniecznie rzućcie okiem na informacje poniżej!

Zarys tego wpisu powstał parę miesięcy temu po naszym powrocie z Włoch, tak więc ceny, które tu podaję odnoszą się do czerwca/lipca 2017 i autentycznie pochodzą z naszych paragonów (śmiesznie to brzmi) Będzie bardzo praktycznie o cenach produktów żywnościowych we Włoszech.
Gdzie te owoce??

Zacznijmy od owoców. Moje przeświadczenie o tym, że zawsze będziemy mogli zatrzymać się jadąc jedną z lokalnych dróg i kupić świeże, tanie owoce, czy warzywa prosto od producenta, tak jak we Francji, czy w Chorwacji, runęło dość szybko.

 Być może nie mieliśmy szczęścia, ale podczas prawie trzech tygodni we Włoszech minęliśmy dosłownie, nie żartuję, trzy punkty sprzedaży owoców ,,od producenta” przy lokalnej drodze (o warzywach można zapomnieć).  Przy czym w jednym z tych punktów sprzedawano tylko arbuzy, a drugi był to mały straganik stacjonarny przy toskańskim kempingu. Tak było w północnej części Włoch, przez którą przejeżdżaliśmy, i w Toskanii, generalnie do wysokości Pienzy.

Okazuje się, że powód mógł być banalny.  Toskania żyje z oliwy i wina i jak okiem sięgnąć pagórki są szczelnie wypełnione tylko winnicami i drzewkami oliwnymi rosnącymi w ładnych, równych rządkach. Raz trafiliśmy na pola słoneczników, ale to wszystko. Tak więc świeże i tanie owoce i warzywa kupowaliśmy …w supermarketach.


Gdzie te małe, lokalne targi w miasteczkach?Bardzo, bardzo chciałabym poznać te małe, włoskie miasteczka, gdzie raz, czy dwa razy w tygodniu lokalni producenci sprzedają swoje wyroby. Być może bardziej na południu Włoch tradycja lokalnych targów jest wciąż żywa - jeżeli ktoś z was był i widział, to chętnie się dowiem :)

Większe zakupy spożywcze w północnych i środkowych Włoszech najłatwiej jest jednak robić w supermarketach. My nasze większe zakupy robiliśmy raz na kilka dni. Średnio wydawaliśmy około 50 euro na, w naszych kategoriach, ,, duże" zakupy (zgrzewka wody, wino, piwo, soki, owoce, warzywa, nabiał, prosciutto i mięso, jak kurczak, czy wieprzowina) Pieczywo kupowaliśmy lokalnie. Takie większe zakupy pozwalały mi między innymi przygotować jeden, lub dwa obiady dla całej rodziny.  

wskazówka:  We Włoszech sieć marketów jest bardzo rozbudowana. Na stronie supermarkety Coop znajdziecie lokalizację wszystkich sklepów tej sieci. Sporą sieć sprzedaży we Włoszech ma również Lidl.


Podsumowując: zakupy w supermarkecie,  podobne do naszych, dla rodziny 2+2, to koszt około 50 euro co kilka dni.  Plus koszt pieczywa, kawy, lodów (o cenach lodów w osobnym wpisie: Kupujemy lody: mini przewodnik) Nie są to jednak sztywne wyliczenia, bo oczywiście każda rodzina ma inne potrzeby.

A gdzie są ogólnodostępne kuchnie na kempingach?

Uwielbiam włoską kuchnię, ale mamy też dzieci, które swoje zainteresowanie lokalnymi potrawami objawiają zaledwie spróbowaniem czegoś nowego, a najchętniej jadłyby pizzę, lub spaghetti.

Jeżeli wasze dzieci są bardziej otwarte na nowe smaki, to mogę wam tylko pogratulować! A jeżeli z konieczności (dzieci) wygody (jemy, kiedy chcemy, a nie wieczorem, gdy otwierają porządne restauracje), czy przyzwyczajenia (wiem, co mam na talerzu i nie traktuję gotowania jak najgorszej kary) chcielibyście przygotować czasem posiłki we własnym zakresie, a jedziecie do Włoch z własnym namiotem - to na włoskich kempingach sobie nie pogotujecie.

Otóż na włoskich kempingach nie spotkaliśmy jadalni i ogólnodostępnych kuchni ze sprzętem typu piekarniki, kuchenki, czy mikrofalówki. Takie udogodnienia znaliśmy z kempingów w Danii, czy Francji. We Włoszech na kempingach wychodzi się z założenia, że udogodnienia typu ogólnodostępna kuchnia nie są konieczne. Bo turyści z własnym namiotem są jednak w mniejszości. Większość turystów przyjeżdża do kempingowych domków, namiotów stacjonarnych, czy też jest samowystarczalnych w swoich kamperach, czy przyczepach.

Na kempingach we Włoszech zdarzały się jedynie miejsca do grillowania,  z rusztami na kamiennych grillach, za to ogólnodostępnej kuchni brak.

wskazówka: jeżeli wybieracie miejscówkę na namiot/przyczepę/kampera unikajcie sąsiedztwa ogólnodostępnych miejsc do grillowania, bo całkiem prawdopodobne, że będziecie skazani na grillowe zapachy. Na wielu kempingach obowiązuje zakaz używania otwartego ognia poza wyznaczonymi miejscami.


Co to jest ,,coperto" ?

Do kosztów zakupów w supermarkecie musicie doliczyć koszt jedzenia na mieście. Domyślam się, że większość rodzin z dziećmi, mimo całego bogactwa kuchni włoskiej, zapewne najczęściej będzie zamawiać pizzę, spaghetti, lub inną pastę - przynajmniej dla dzieci. Na szczęście pizza we  Włoszech jest naprawdę tania i smaczna. I zawsze na cienkim cieście ;)

Dużą Margerittę możecie kupić już od 8 euro, za dużą pizzę z większą ilością składników zapłacicie  średnio 10-14 euro. Im bardziej wyszukane dodatki tym pizza droższa oczywiście. Ceny pozostałych potraw są tak zróżnicowane, że ogranicza was tylko zasobność waszych portfeli. Ale ...im bliżej atrakcji turystycznych, tym drożej.

Dodatkowo, jeżeli nie lubicie niespodzianek przy płaceniu rachunku, upewnijcie się ile wynosi tak zwane coperto w danym miejscu. Jest to stała opłata, ustalana przez restaurację, czy trattorię, zwykle podawana drobnym drukiem w menu. Płaci się ją od osoby - każde miejsce przy stole = coperto. Zwykle jest to 1.50-2 euro od każdej osoby zajmującej miejsce przy stole. Jeżeli jesteście dużą rodziną i traficie na miejsce gdzie coperto wynosi na przykład 3 euro może się okazać, że zapłacicie całkiem sporo za zajęcie miejsca i nakrycie przy stole. Dodatkowo pamiętajcie, że coperto to jedno, a servizio (napiwek) to drugie.


Przykładowe ceny w euro
A teraz kilka konkretów.
Ceny soków i napojów są zbliżone do polskich, aczkolwiek soki lepsze jakościowo są droższe.
Oliwa i oczywiście dobre wino są znacznie tańsze.
Nabiał jest droższy, ale jakościowo bardzo dobry.
Mięso i wędliny są droższe na przykład pół kilo schabu na tradycyjne nasze danie narodowe :) 4,29 euro (17zł za 0,5kg), a szynka prosciutto 100g 5,54 (22zł za 100g)

soki (jabłkowy, pomarańczowy) cena od około 1 euro za litr (Coop 0,97euro, 1,89 2L)
Coca cola 1L 1.09euro , 1,5L 1,55euro
woda mineralna niegazowana (naturale =niegazowana) 0.14 do 0.33 i drożej
piwo  od 1euro I drożej

Nabiał jest generalnie droższy niż w Polsce, ale jakościowo bardzo dobry, przykładowe ceny:
mleko świeże 3,2% 1L 1,65
actimel x 6szt  od 2,29 – 3,99
mozzarella duże opakowanie 3szt 3,59
mozzarella 1 szt 1,59
jogurt pitny 0,4l 0,79
masło  (burro =masło) 250g 1,35

warzywa i owoce, tutaj nie mam dokładnych notatek, ale na przykład
Pomidorki koktajlowe 1kg 3,30
Pomidorki 0,5kg 2,59
Melony  za 1kg 1,29
Banany 1,19
Truskawka (fragole) 250g 1,65

Wskazówka: pamiętajcie, że w dużych sklepach owoce i warzywa ważymy po nałożeniu, a nie w kasie, na wagę jest nawet sałata lodowa, brokuły, melony, czy kalafior, czyli produkty, które w Polsce kupujemy na sztuki. Obsługa wagi jest intuicyjna, z numerami przyporządkowanymi do produktów

Inne
Szynka prosciutto 100g 5,54
Schab surowy paczkowany 0, 4kg 4,29
Kawa rozpuszczalna Nescafe  perLatte 100g 4,26
Nesquick kulki czekoladowe 2,99
Ciastka digestive 2,18

Ciekawostka: w jednym ze sklepów lokalnych znaleźliśmy ciastka hity made in Poland!! 1,59euro

Jeżeli szukacie informacji o tym kiedy (i dlaczego właśnie wtedy) warto wybrać się z dziećmi na wakacje do Włoch przeczytajcie wpis: Włochy: jak zaplanować wyjazd 
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 tu byliśmy , Blogger