""

1/02/2018

Włochy: jak zaplanować wyjazd z dziećmi

Dla tych z was, którzy właśnie planują tegoroczny urlop i marzą o wakacjach we włoskim klimacie przygotowałam parę istotnych wskazówek odnośnie wyboru terminu wyjazdu.Toskania z dziećmi

Dlaczego warto wybrać się do Włoch już pod koniec czerwca?

Żelazna zasada dla wybierających się do Włoch latem brzmi: jak ognia unikajcie wyjazdu do Włoch w sierpniu, kiedy to większość Włochów wyjeżdża na urlopy.

Rzut oka na miesięczne wykresy temperatur może również sprawić, że zastanowicie się dwa razy zanim zaplanujecie wyjazd do Włoch w sierpniu. Fakt jest taki, że sierpień jest zazwyczaj bardziej upalny i burzowy. Ta informacja jest szczególnie istotna dla tych z was, którzy wybierają się do Włoch z namiotem.  Nam dane było doświadczyć szalejących burz i ulewnego deszczu pod namiotem w Chorwacji na kempingu pod drzewami i zapewniam was, że nie było to doświadczenie warte polecenia.

Jeżeli, tak jak my, macie dzieci w wieku szkolnym proponujemy wam zacząć wasze włoskie wakacje już pod koniec czerwca, lub od razu na początku lipca. Jest to naszym zdaniem optymalny termin na wakacje we Włoszech z dziećmi. Tym bardziej jeżeli planujecie objazdówkę po Włoszech i nie chcecie wiązać się rezerwacjami. My, wyjeżdżając z Polski dzień po zakończeniu roku szkolnego, 24 czerwca , mieliśmy tylko jedną rezerwację na 3 dni na dużym kempingu w okolicy Florencji. Tak naprawdę nie mieliśmy ustalonej, sztywnej trasy. Naszym celem była Toskania, a inne punkty na trasie mieliśmy wybierać w zależności od pogody, lub tego, co nas zaciekawi.


Gdybyśmy planowali wakacje  z dziećmi w sierpniu wyjazd bez rezerwacji prawie na pewno zmieniłby się w dramatyczne poszukiwanie kempingów, lub kwater. Dlaczego? Otóż jak już wspomniałam, Włosi całymi rodzinami wyjeżdżają wówczas na urlopy. W pierwszej połowie lipca większy ruch na kempingach był tylko podczas weekendów, kiedy to Włosi wyjeżdżali na dwa dni z miast. Pamiętam jeden kemping w górach, na którym w sobotę w kilka godzin wokół naszej przyczepy wyrosła wioska namiotów, nie wspominając o towarzyszących tej wiosce stołach rozstawionych w rzędzie pod naszymi oknami. Szykowała się większa impreza!

Ceny na kempingach latem

Pewnie zastanawiacie się, czy trudno jest we Włoszech znaleźć miejsca na kempingach w terminie koniec czerwca/ początek lipca i ile taki pobyt na kempingu kosztuje? Gdy wyjeżdżaliśmy tylko we dwoje, bez rezerwacji, mniejszą wagę przywiązywaliśmy do tego, gdzie rozbijemy namiot, albo wynajmiemy pokój - zawsze coś się znalazło. Odkąd jednak jeździmy z dziećmi jest inaczej. Przed wyjazdem nie znaleźliśmy odpowiedzi pytanie, odnośnie dostępności miejsc na kempingach na przełomie czerwca i lipca. Po powrocie możemy podzielić się z wami naszymi obserwacjami.

Otóż na wszystkich kempingach, na których zatrzymaliśmy się pod koniec czerwca i na początku lipca było zawsze sporo wolnych miejsc, wyjątkiem jest kemping nad Gardą ( w połowie lipca).

Wyjazd w czerwcu to również niższe ceny na kempingach. Zwykle do końca czerwca Włosi mają ceny jak przed sezonem (tzw  low season). Na niektórych kempingach nawet w pierwszym tygodniu lipca był jeszcze niski sezon (low season), a w północnych Włoszech, na kempingu w górach, nawet do połowy lipca trwał tzw średni sezon, również z niższymi cenami.

Nie będzie pewnie dla was niespodzianką jeśli powiem, że najbardziej oblegane kempingi w północnej cześci Włoch, to te w rejonie jeziora Garda. Także jeżeli zależy wam na konkretnym kempingu właśnie nad Gardą, lub jeżeli wybieracie się w tamte okolice w drugiej połowie lipca, proponujemy byście zrobili wcześniejszą rezerwację. My byliśmy nad Gardą w terminie 10/07-13/07 i już około 90% miejsc było zajętych. Jednak wydaje się, że w pierwszej połowie lipca gdzieś zawsze znaleźlibyście miejsce, bo nad Gardą kempingów jest mnóstwo.

Jeszcze dosyć istotna informacja: w północnej części jeziora Garda znacznie trudniej o wolne miejsca kempingowe, gdy przyjedziecie bez rezerwacji. Nasi znajomi byli nad północną Gardą pod koniec lipca (też bez rezerwacji) i wszystkie miejsca były zajęte. Nie bez znaczenia jest też fakt, że okolice Torbole to znane i bardzo popularne miejsce wśród windsurferów.

Wskazówka: Jeżeli planujecie wakacje pod namiotem/kamperem/z przyczepą we Włoszech, to możecie zaryzykować i pod koniec czerwca i na początku lipca jechać w ciemno. Jeżeli zależy wam na konkretnym kempingu nad Gardą - zróbcie wcześniej rezerwację.

Jeżeli interesują was opisy kempingów, na których zatrzymaliśmy się podróżując po Włoszech, poniżej znajdziecie linki do wpisów:
1. Kemping Miramare (Wenecja) opis kempingu TUTAJ
 


camping Miramare Wenecja

2.Kemping Norcerni Girasole (Florencja)


3.Kemping Valle Gaia (Piza/Siena/Lukka)
opis kempingu TUTAJ


camping Valle Gaia Toskaniaciąg dalszy wkrótce....

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 tu byliśmy , Blogger