""

3/28/2017

Kopenhaga z dziećmi - co zobaczyć, gdy nie pada


Duńskie lato nie rozpieszcza. W zasadzie lato i jesień to najbardziej deszczowe pory roku i nie dość, że często pada, to jeszcze jest, jak dla mnie, niezbyt ciepło.

Pomijając anomalie pogodowe, wybierając się do Danii latem możecie oczekiwać od 18 do 21 stopni C w najcieplejszym miesiącu, czyli w lipcu. Dla niektórych jest to pogoda idealna.

Cóż, ja należę raczej do tych osób, które przy 18 stopniach wyciągają ciepłą bluzę i polar, a zimno plus deszcz, szczególnie długotrwały i szczególnie podczas wakacji powoduje u mnie małą frustrację.

Chyba mam jednak szczęście, bo podczas naszej objazdówki po Danii trafiły się nam też i ładne, słoneczne dni. Między innymi wtedy, gdy byliśmy w Kopenhadze.

Kopenhaga, gdy nie pada

W tym wpisie podpowiem wam, co warto zobaczyć razem z dziećmi w Kopenhadze i jak zaplanować wasz pobyt tak, by maksymalnie wykorzystać każdą chwilę.

Ze względu na częste opady, planowanie zwiedzania Kopenhagi z dziećmi warto zacząć od przejrzenia prognozy pogody. Naprawdę.

Dni słoneczne warto wykorzystać na zwiedzanie miasta, a te bardziej deszczowe przeznaczyć na przykład na wycieczkę z dziećmi do Experimentarium, (muzeum nauki podobne do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie), czy do fantastycznego oceanarium Den Bla Planet.

Co warto zobaczyć przede wszystkim?

Po pierwsze: Nyhavn. Nazwa ta oznacza po prostu nowy port.
Nyhavn uważany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Kopenhadze i naprawdę takie jest.


Rzędy kolorowych kamienic, łodzie, jachty i żaglówki na nadbrzeżu wyglądają naprawdę ładnie, a w słoneczne popołudnia wręcz pocztówkowo. Do Nyhavn doszliśmy wzdłuż Strøget - jednego z najdłuższych deptaków handlowych w Europie.

Są tu liczne sklepy, kawiarnie i restauracje. Jest też i gratka dla dzieciaków - sklep Lego!
przy Vimmelskaftet 37.
Przerwa na Lego!

Przyznam, że po firmowym sklepie Lego w stolicy Danii spodziewałam się czegoś więcej. Jakichś gablot ze złożonymi zestawami Lego, może jakichś atrakcji skierowanych do dzieci, super okazji i ogólnie dużej przestrzeni, a tymczasem sklep Lego to po prostu sklep z klockami, taki tam zwykły parterowy :).


Nasze dzieci, ponieważ jeszcze nie były w Legolandzie i nie miały okazji zobaczyć tamtejszych sklepów z Lego, i tak były pod wrażeniem.

wskazówka: sklep Lego można świetnie wykorzystać jako PUNKT na mapie zwiedzania, który zmotywuje je do dłuższej wycieczki. Naszej 5latce perspektywa odwiedzenia sklepu z Lego dodała skrzydeł!

To, co najbardziej spodobało się dzieciom w sklepie Lego to była okazja do zabawy w układanie i rozkładanie ludzików. Po raz pierwszy spotkały się z taką ilością części, ładnie poukładanych i posegregowanych na specjalnym obrotowym stojaku. Były w siódmym niebie ,,polując na klocki" i grzebiąc w pojemnikach w poszukiwaniu fajnych części!

To prawda, takie same stojaki z częściami do ludzików Lego były i w Legolandzie w Billund, o czym przekonaliśmy się później. Jednak w porównaniu ze sklepami w Legolandzie, sklep Lego w Kopenhadze wydawał się oazą spokoju, bo było zdecydowanie mniej chętnych na budowane figurek.

Nie mogliśmy nie kupić dzieciom efektów ich kreatywnej zabawy :) Ludziki sprzedawane są w zestawach po 3, przy czym dzieci same wybierają elementy do każdego ludzika Lego - super zabawa!

W głębi sklepu młodsze dzieci mogły pobawić się w kąciku Duplo, gdzie znajdował się stolik do budowania farmy, lub zoo. 
Tuż za stolikiem z klockami Duplo starsze dzieci mogły uzupełnić swoje domowe zasoby klocków Lego, a było w czym wybierać! Cała ściana wypełniona pojemnikami z Lego przyciągała wzrok i aż się prosiła, by w niej pogrzebać!


Sklep Lego okazał się świetnym sposobem na zmotywowanie naszych dzieci do dłuższej wycieczki pieszo, w kierunku tarasu widokowego w Kościele Najświętszego Zbawiciela.

Kopenhaga z góry: taras widokowy Vor Frelsers Kirke

Lubimy tarasy i punkty widokowe. W miastach zawsze staramy się znaleźć takie miejsca skąd można podziwiać rozległe panoramy. W Kopenhadze takich miejsc jest kilka, jednym z nich jest taras widokowy Kościoła Najświętszego Zbawiciela ( Vor Frelsers Kirke).Taras ten, a szczególnie wejście na najwyższy punkt widokowy, nie jest odpowiednie dla wszystkich. Po pierwsze na wieżę wspinamy się po stromych, krętych schodach, także jeżeli nie macie kondycji, lub borykacie się z problemami zdrowotnymi - poszukajcie innego punktu widokowego. Po drugie nie możecie mieć lęku wysokości ani klaustrofobii, bo


a) pierwszy taras wokół wieży jest dosyć wąski, ma około metra szerokości, a barierka ma może 120cm i nie ma innych zabezpieczeń (zaznaczyłam go na zdjęciu powyżej),


b) schody wewnętrzne są dosyć wąskie, w zasadzie wygodnie może wchodzić tylko jedna osoba i na schodach wielokrotnie musimy przystawać, by minąć z wchodzącymi szybciej, lub już schodzącymi.

c) na szczyt wieży wchodzi się po wąskich, zewnętrznych schodach ze zwykłą barierką. Możecie to zobaczyć wyżej na zdjęciu. Schody zwężają się ku górze spiralnie okalając wieżę. Na końcu jest już tak wąsko, że może zmieścić się tylko jedna osoba, więc tworzy się mniejszy, lub większy zator, lub ludzie po prostu zawracają mijając się na schodach. 
Myślę, że musicie sami rozważyć, czy z mniejszymi dziećmi, czy też z waszymi dziećmi, wchodzenie na wieżę ma sens. Na szczyt weszli już tylko nasi mężczyźni – Piotrek (9 latek) nie miał zupełnie z tym problemu, ja z Agusią  (5latką) zeszłyśmy powolutku mijając tajemniczo wyglądający pokoik dzwonnika z toną kurzu na łóżku i sprzętach...

Kopenhaga - widok z wieży Vor Frelsers Kirke


Kościół Najświętszego Zbawiciela

ulica Sankt Annæ Gade 29
więcej informacji o kościele: www.vorfrelserskirke.dk/tourist_information
o wieży (taarnet) : www.vorfrelserskirke.dk/taarnet
uwaga: wieża może być okresowo zamknięta z powodu złej pogody

Ceny biletów sprawdzicie również na stronach powyżej.
wskazówka: Dla posiadaczy Karty Kopenhaskiej wejście bez opłat (o Karcie Kopenhaskiej pisałam w osobnym wpisie) Kościół jest niedostępny dla zwiedzających podczas mszy


Pozostałe atrakcje


Z Kościoła bardzo blisko jest do Christianii, specyficznego miejsca na mapie Kopenhagi. Nie dotarliśmy tam, ale jeżeli będziecie mieć więcej czasu, proponuję byście się tam wybrali. Christiania rządzi się swoimi prawami, między innymi obowiązuje tam zakaz robienia zdjęć.


Podczas naszego pobytu w Kopenhadze byliśmy i polecamy wam: 
- Amalienborg,
- wycieczka łodzią z przewodnikiem, dzięki której zobaczycie niektóre atrakcje Kopenhagi z innej perspektywy i zobaczycie pomnik Syrenki kopenhaskiej - symbolu Kopenhagi.
- oceanarium Den Bla Planet
- Ogrody Tivoli
- Muzeum Andersena


Chcecie wiedzieć kiedy pojawi się kolejny wpis? Odsyłam was do obserwowania/polubienia naszej strony na facebooku, tam umieszczam info o nowych wpisach (link w pasku bocznym, lub na dole)

Jeżeli byliście w tych samych miejscach i chcecie podzielić się swoimi wrażeniami, albo macie jakieś pytania, formularz komentarzy znajdziecie poniżej. 

Aby wasz komentarz nie został potraktowany jak spam, podpiszcie go! Wystarczy imię, lub nick.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 tu byliśmy , Blogger