""

3/13/2018

Wakacje we Włoszech: tanio, czy drogo?Jedziecie do Włoch, być może po raz pierwszy. Zabieracie namiot, a może przyczepę, może tym razem jedziecie do jakiejś włoskiej willi, może to będą wasze pierwsze włoskie wakacje – nieważne jak, ważne, że poszukujecie praktycznych informacji na temat cen we Włoszech. O tym kiedy warto wybrać się na wakacje do Włoch pisałam we wpisie Włochy: jak zaplanować wyjazdDzisiejszy wpis przyda się tym z was, którzy mają ograniczony budżet wakacyjny, bo zarabiają w złotówkach, koronach czeskich, lub forintach, a nie w euro ;), tym z was, którzy lubią mieć wszystko zaplanowane, również wydatki, oraz tym z was, którzy jadą do Włoch na dłuższe wakacje z dziećmi dość wybiórczymi w swoich żywieniowych zwyczajach. Podpowiem wam co warto zabrać ze sobą, a co we Włoszech ma ceny porównywalne do naszych, krajowych.

Zarys tego wpisu powstał parę miesięcy temu po naszym powrocie z Włoch, tak więc ceny, które tu podaję odnoszą się do czerwca/lipca 2017 i autentycznie pochodzą z naszych paragonów (śmiesznie to brzmi) Tak więc będzie bardzo praktycznie o cenach produktów żywnościowych we Włoszech.

Gdzie te owoce??Zacznijmy od owoców. Moje przeświadczenie o tym, że zawsze będziemy mogli zatrzymać się jadąc jedną z lokalnych dróg i kupić świeże, tanie owoce, czy warzywa prosto od producenta, tak jak we Francji, czy w Chorwacji, runęło dość szybko.

Podczas prawie trzech tygodni we Włoszech minęliśmy dosłownie, nie żartuję, trzy punkty sprzedaży owoców ,,od producenta” przy lokalnej drodze (o warzywach można zapomnieć).  Przy czym jeden z tych punktów to była sprzedaż arbuzów, a drugi był to mały straganik stacjonarny przy toskańskim kempingu. Tak było w północnej części Włoch i w Toskanii, generalnie do wysokości Pienzy.

Powód jest, okazuje się, banalny.  Toskania żyje z oliwy i wina i jak okiem sięgnąć pagórki są szczelnie wypełnione tylko winnicami i tylko drzewkami oliwnymi rosnącymi w ładnych, równych rządkach. Raz trafiliśmy na pola słoneczników, ale to wszystko. Także świeże i tanie owoce i warzywa kupowaliśmy …w supermarketach.

ceny w supermarketach we Włoszech


Włochy nie są tanie, to mogłam już stwierdzić po pierwszym tygodniu naszych wakacji. Choć nie są tak drogie jak Skandynawia. Gdzie więc warto robić większe zakupy? Najłatwiej w supermarketach.

Jedną z popularniejszych sieci supermarketów we Włoszech jest CooP. Na stronie supermarkety Coop znajdziecie lokalizację wszystkich supermarketów tej sieci.
Sporą sieć sprzedaży we Włoszech ma również Lidl.

Większe zakupy robiliśmy właśnie w dużych supermarketach raz na kilka dni, pieczywo kupowaliśmy lokalnie. Średnio wydawaliśmy około 50 euro na duże zakupy ( woda, wino, piwo, soki, owoce, warzywa, nabiał, prosciutto i mięso, jak kurczak, czy wieprzowina) Takie większe zakupy pozwalały mi między innymi przygotować jeden, lub dwa obiady dla całej rodziny - korzystaliśmy z kuchenki w naszej przyczepie. 

Wskazówka: Na włoskich kempingach nie ma, w przeciwieństwie do kempingów w Skandynawii, jadalni i ogólnych kuchni ze sprzętem typu piekarniki. Są za to miejsca do grillowania,  których nie było w Skandynawii, z rusztami na kamiennych grillach. Tylko ... gdy latem jest tak gorąco, że nie da się oddychać to wątpię, że grillowanie będzie komuś w głowie. Ale z pogodą jest różnie więc,  gdy wybieracie miejscówkę na namiot/przyczepę unikajcie sąsiedztwa ogólnie dostępnych miejsc do grillowania, bo będziecie skazani na grillowe zapachy. Na wielu kempingach obowiązuje zakaz używania otwartego ognia poza wyznaczonymi miejscami.

Podsumowując: zakupy w supermarkecie,  podobne do naszych, dla rodziny 2+2, to koszt około 50 euro co kilka dni.  Plus koszt pieczywa, kawy, lodów (o cenach lodów w osobnym wpisie: Kupujemy lody: mini przewodnik) Nie są to jednak sztywne wyliczenia, bo oczywiście każda rodzina ma inne potrzeby.


Do kosztów zakupów w supermarkecie musicie doliczyć koszt jedzenia na mieście. Zapewne pizza, spaghetti, lub inna pasta to potrawy, które będą stanowiły podstawę menu większości rodzin z dziećmi. Na szczęście pizza we  Włoszech jest naprawdę tania i smaczna.

My jadaliśmy zwykle w jakiejś lokalnej trattorii, lub małej restauracji. Dla dzieci zamawialiśmy proste dania, pizzę, spaghetti, lasagne, sałatki, wiedząc, że zostanie to zjedzone – rodziny z dziećmi wiedzą, o co chodzi. O restauracjach i trattoriach napiszę już wkrótce.

A teraz kilka konkretów. Ceny soków i napojów są zbliżone do polskich, aczkolwiek soki lepsze jakościowo są droższe. Oliwa i oczywiście dobre wino są znacznie tańsze, nabiał jest droższy, ale jakościowo bardzo dobry, mięso i wędliny droższe na przykład pół kilo schabu na tradycyjne nasze danie narodowe :) 4,29 euro (17zł za 0,5kg), a szynka prosciutto 100g 5,54 (22zł za 100g)

Przykładowe ceny w euro

soki (jabłkowy, pomarańczowy) cena od około 1 euro za litr (Coop 0,97euro, 1,89 2L)
Coca cola 1L 1.09euro , 1,5L 1,55euro
woda mineralna niegazowana (naturale =niegazowana) 0.14 do 0.33 i drożej
piwo  od 1euro I drożej

Nabiał jest generalnie droższy niż w Polsce, ale jakościowo bardzo dobry, przykładowe ceny:
mleko świeże 3,2% 1L 1,65
actimel x 6szt  od 2,29 – 3,99
mozzarella duże opakowanie 3szt 3,59
mozzarella 1 szt 1,59
jogurt pitny 0,4l 0,79
masło  (burro =masło) 250g 1,35

warzywa i owoce, tutaj nie mam dokładnych notatek, ale na przykład
Pomidorki koktajlowe 1kg 3,30
Pomidorki 0,5kg 2,59
Melony  za 1kg 1,29
Banany 1,19
Truskawka (fragole) 250g 1,65

Wskazówka: pamiętajcie, że w dużych sklepach owoce i warzywa ważymy po nałożeniu, a nie w kasie, na wagę jest nawet sałata lodowa, brokuły, melony, czy kalafior, czyli produkty, które w Polsce kupujemy na sztuki. Obsługa wagi jest intuicyjna, z numerami przyporządkowanymi do produktów

Inne
Szynka prosciutto 100g 5,54
Schab surowy paczkowany 0, 4kg 4,29
Kawa rozpuszczalna nescafe  perLatte 100g 4,26
Nesquick kulki czekoladowe 2,99
Ciastka digestive 2,18

Ciekawostka: w jednym ze sklepów lokalnych znaleźliśmy ciastka hity made in Poland!! 1,59euro


  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 tu byliśmy , Blogger