""

3/28/2017

Kopenhaga z dziećmi - co zobaczyć, gdy nie padaStrøget -spacer po centrum Kopenhagi, sklep Lego, Nyhavn i wycieczka łodzią po kanałach, pomnik syrenki, Amalienborg, punkt widokowy Vor Frelsers Kirke, Christiania, Tivoli (opis już wkrótce)


Gdy dopisze wam pogoda proponuję wybrać się na spacer do Nyhavn wzdłuż Strøget jednego z najdłuższych deptaków handlowych w Europie. Być w Kopenhadze i nie zobaczyć Nyhavn to jak być w Krakowie i pominąć Wawel. Nyhavn szczególnie pięknie prezentuje się w słoneczne popołudnia, więc tak zaplanujcie dzień, by z tego skorzystać. By zobaczyć Kopenhagę z tarasu widokowego udajcie się do Vor Frelsers Kirke (opis poniżej) po drodze zahaczając o sklep Lego. Dzieci będą miały motywację do dłuższego spaceru! W okolicy warto zobaczyć też Amalienborg. Warto też popłynąć na wycieczkę łodzią, co pozwoli wam zobaczyć główne zabytki z innej perspektywy. Oczywiście warto zobaczyć pomnik Syrenki kopenhaskiej- symbolu Kopenhagi, my widzieliśmy go podczas wycieczki łodzią i...to nam wystarczyło :). 

Vor Frelsers Kirke - taras widokowy dla odważnych

Vor Frelsers Kirke

Świetnym miejscem, by zobaczyć Kopenhagę z góry jest wieża koscioła Vor Frelsers Kirke. Jest to jednak propozycja dla starszych dzieci oraz tych z was, którzy po pierwsze mają kondycję, gdyż na wieżę wspinamy się po stromych, krętych schodach, a po drugie nie mają lęku wysokości ani klaustrofobii, bo schody wewnętrzne są dosyć wąskie, a na schodach wielokrotnie musimy się mijać z wchodzącymi/schodzącymi. 

Myślę, że musicie sami rozważyć, czy z mniejszymi dziećmi, czy też z waszymi dziećmi, wchodzenie na wieżę ma sens. Pierwszy taras wokół wieży jest dosyć wąski, ma około metra szerokości, a barierka ma może 120cm i nie ma innych zabezpieczeń.


Na szczyt wieży wchodzi się po zewnętrznych schodach ze zwykłą barierką. Schody zwężają się ku górze spiralnie okalając wieżę. Na końcu jest już tak wąsko, że może zmieścić się tylko jedna osoba, więc tworzy się mniejszy, lub większy zator, lub ludzie po prostu zawracają mijając się na schodach. Na szczyt weszli już tylko nasi mężczyźni – 9 latek nie miał zupełnie z tym problemu, my zeszłyśmy powolutku mijając tajemniczo wyglądający pokoik dzwonnika z toną kurzu na łóżku i sprzętach...Na szczycie wieży wrażenia i widoki niezapomniane!
 
Kopenhaga - widok z wieży Vor Frelsers Kirke

widok z wieży Vor Frelsers Kirke


Kościół Najświętszego Zbawiciela
GDZIE?

ulica Sankt Annæ Gade 29
więcej informacji o kościele:   www.vorfrelserskirke.dk/tourist_information
o wieży (taarnet) :   oraz informacje o wieży  http://www.vorfrelserskirke.dk/taarnet
uwaga: wieża może być okresowo zamknięta z powodu złej pogody
BILETY   I   GODZINY OTWARCIA 2017
poniedziałek – sobota 10.00 – 16.00
niedziele i święta 10.30 – 16.00
wejście na wieżę bez opłat dla posiadaczy Karty Kopenhaskiej (o Karcie Kopenhaskiej pisałam w osobnym wpisie)
4 on the Road =  1 dorosły i 2 dzieci (Karta Kopenhaska)  0 DKK + 1 dorosły 40DKK

poniedziałek – czwartek
dorośli 40DKK dzieci (do 14 roku życia) za darmo
piątek – niedziela
dorośli 45DKK, dzieci 8-14 10DKK młodsze za darmo

Kościół jest niedostępny dla zwiedzających podczas mszy


Z Kościoła bardzo blisko jest do Christianii, specyficznego miejsca na mapie Kopenhagi. Nie dotarliśmy tam, ale jeżeli będziecie mieć więcej czasu, proponuję się tam wybrać. Christiania rządzi się swoimi prawami, między innymi obowiązuje tam zakaz robienia zdjęć.


W niedalekiej odległości od kościoła znajduje się Strøget, jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Są tu liczne kawiarnie i restauracje - przygotujcie drobne na lody, czy przekąski, bo nie da się przejść obojętnie obok tych wszystkich gałek lodów, zwłaszcza jeżeli ma się 5 lat! Na Strøget jest mnóstwo małych sklepów i niestety też sporo turystów. W okolicy jest też gratka dla dzieciaków - sklep Lego!


Sklep Lego w Kopenhadze – przerwa na zabawęLego store in Copenhagen/ Sklep Lego w Kopenhadze
LEGO Store
adres:  Vimmelskaftet 37
godziny otwarcia proponuję sprawdzać w google maps

Spodziewałam się gablot ze złożonymi zestawami Lego i ogólnie dużej przestrzeni, a tymczasem przy zwykłej handlowej ulicy, stoi sobie w szeregu taki zwykły parterowy sklep z klockami Lego. Niemniej jednak jest to fajna propozycja dla dzieciaków na zmotywowanie ich do dłuższej wycieczki pieszo, na przykład w kierunku tarasu widokowego w Kościele Najświętszego Zbawiciela.
W sklepie dzieciaki mogą pobawić się w układanie i rozkładanie ludzików z klocków dostępnych na specjalnym obrotowym stojaku i posegregowanych (głowy, nogi itp.) Główną atrakcją stało się dla naszych dzieci ,,polowanie na klocki" to znaczy grzebanie w stojaku z elementami w poszukiwaniu fajnych części! Dużym plusem był brak „dzikiego tłumu” kłębiącego się w sklepie. W porównaniu ze sklepami w Legolandzie, sklep Lego w Kopenhadze wydawał się oazą spokoju.

Ciekawą propozycją, która może być fajnym zwieńczeniem kreatywnej zabawy, jest możliwość zakupu zestawu 3 ludzików lego. Dzieci wybierają części według własnego pomysłu, do plastikowego pojemniczka wkładamy 3 ludziki w systemie 1 nakrycie głowy/lub włosy, 1 głowa, 1 tułów, 1 nogi i 1 gadżet (np. pistolet, różdżka itp)

W sklepie był też stolik, przy którym dzieci mogły wypróbować swoich sił w budowaniu pojazdu z klocków i części dostępnych obok. Zadanie polegało na tym , by pojazd zjeżdżając po pochyłej drodze uderzył możliwie blisko środka tarczy znajdującej się na ściance na końcu tej drogi. Animował tę zabawę jeden z pracowników sklepu.


Ostatni etap budowania pojazdu!

W głębi sklepu był kącik Duplo, sporo klocków i stolik do budowania farmy , lub zoo, oraz tuż za stolikiem cała ściana klocków, z możliwością stworzenia własnego zestawu kloców, czy części w cenie 80DKK lub 150DKK.
 
Kopenhaga sklep Lego

Do wyboru są 2 pojemniki różnej wielkości i w różnych cenach. Mały za 80 DKK (2016) duży za 150 DKK. Wybieramy te klocki, czy też części, których nam brakuje i możemy wziąć ich tyle ile uda nam się zapakować do plastikowego pudełka, które wybraliśmy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 tu byliśmy , Blogger